125 milionów ludzi jest wkurzona, Kim Kardashian też

Szacuje się, że 2% ludzkości ma łuszczycę, 4-6% populacji w samych USA. Ta ogromna ilość osób jest dobrze stargetowana przez przemysł farmaceutyczny. A że jest to choroba dziedziczona (ale też klasyfikowana jako autoimmunologiczna), nie można się jej do końca pozbyć (więc tym bardziej big pharma zaciera ręce). Rozwój choroby zależy jednak od wielu czynników środowiskowych, takich jak stres i infekcje, w ogromnej mierze dieta, leki przyjmowane na inne schorzenia, antybiotyki. Tymczasem czerwone łuski, plamy na skórze są wynikiem zaburzeń związanych z układem trawiennym (i wątrobą), a dokładniej z tym co wrzuca łuszczyk do swych trzewi, dlatego chorobie trzeba ucinać korzenie „od środka”, a nie od zewnątrz.

Pani łuszczyca i klasyczne leczenie

Szkoda czasu na pisanie i czytanie o klasycznych metodach podleczania łuszczycy. Klasyka serwuje sterydy, które owszem na początku działają,  łuszczyk głaszcze swą skórkę i się cieszy. Nie zastanawia się wtedy jak to obciąża jego wątrobę (albo odgania te myśli w imię większego dobra), a lekarz z czasem poleca coraz droższe środki (drogie, bo bez sterydów przecie). Na rynku są setki smarowideł, maści, balsamów, maseczek, cudownych terapii. Nadal jest to tylko łagodzenie objawów przez nawilżanie i złuszczanie. Oczywiście zaleca się stosowanie danego specyfiku (lub serii kosmetyków) przez kilka miesięcy, a miesięczna kuracja może kosztować nawet kilkaset złotych. Dermatolodzy nie próbują zlokalizować niedoborów witaminowych u łuszczyka, nie proponują suplementacji,  nie pytają o dietę, a już na pewno nie proponują wyeliminowania z  niej produktów takich jak gluten (na który wielu łuszczyków wykazuje wysoką wrażliwość, rzadko o tym wiedząc) i alkohol. Co bardziej postępowy alopata zajrzy do badań bardziej nowatorskich i włączy do leczenia witaminę D, oczywiście w celu wspomagania sterydów, bo bez nich dermatolog nie siada do negocjacji.

Omega 3, post, niskokaloryczna dieta i zapomnij o cukrze

Tymczasem na świecie przeprowadza się badania dotyczące dawkowania łuszczykom witaminy D, kwasu foliowego i innych dobrodziejstw, o których poniżej. Niektóre badania wykazały, że okresy postów oraz dieta wegetariańska bogata w tłuszcze omega 3, mają łagodzący wpływ na łuszczycę. Post okazał się szczególnie pomocny w leczeniu stanów zapalnych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, które często towarzyszy łuszczykom. Obniżenie wartości energetycznej diety o 33% u mysz, przez 4 tygodnie, spowodowało zmniejszenie proliferacji naskórka aż o 45%! Podobne badanie przeprowadzono w Chorwacji dzieląc 82 łuszczyków na dwie grupy. Ci, którzy posilali się standardowym jedzeniem szpitalnym nie zanotowali u siebie poprawy, za to grupa, która przez 4 tygodnie była na niskokalorycznej diecie już tak. Pozytywne rezultaty diety wegetariańskiej wiążą się prawdopodobnie z wyeliminowaniem kwasu arachidonowego. Dodatkowo mniejsza ilość kalorii zmniejsza stres oksydacyjny, a łuszczyca zdaje się mieć z nim związek. Kwas arachidonowy nasila procesy zapalne, z kolei kwasy EPA wykazują właściwości antyzapalne. Czyli suplementacja omega 3, tłuste ryby takie jak makrela i śledź (tłuste ryby są kluczowe, gdyż osobne badanie wykazały, że ryba słodkowaodna w codziennej diecie nie przyczyniała się do remisji choroby). A jeśli dieta na obniżonej ilości kalorii, to zrzucenie opony się kłania, bo remisja została udokumentowana po pozbyciu się nadwagi. Wymachy, przysiady i inne formy kultury fizycznej są wymagane, a kopcenie musi być zaniechanie.

Gluten

łuszczyca

Uważa się, że istnieje utajony związek między wrażliwością na gluten a łuszczycą. A trzeba pamiętać, że nietolerancja glutenu może nie ujawniać się w typowych problemach natury gastrycznej. Wykluczenie z diety glutenu u chorych z przeciwciałami typu IgA i/lub IgG dawało dość dobre rezultaty (efekty widoczne po 3 miesiącach), objawiające się remisją. Przed podjęciem decyzji o wykluczeniu z diety pszennych bułeczek trzeba zrobić test na przeciwciała gliadyna IgA i IgG (składnik glutenu), bo jeśli wynik okaże się negatywny (choć u większości łuszczyków jest pozytywny), ta zmiana nie przyczyni się do remisji.

 

Nihil novi, czyli warzywa i owoce

Spożywanie świeżych warzyw i owoców korzystnie wpływa na stan skóry łuszczyka dzięki dużej ilości antyoksydantów (karetoneidy, flawonoidy, witamina C), które eliminują stres oksydacyjny, o którym mowa była wyżej. Dieta antyłuszczycowa, oparta głównie na warzywach została opracowana przez dr Pagano i ma ponoć dobre rezultaty.

Witamina D3

Łuszczyków często można spotkać na solariach, na brzegiem Morza Martwego lub w innym słonecznym miejscu. Wystawianie się na promienie słoneczne (UVB) przynosi ulgę i wytwarza witaminę D3. Niedobór witaminy D3 to zjawisko bardzo powszechne. Suplementacja w naszej szerokości geograficznej wydaje się nieodzowna, zwłaszcza od jesieni do wiosny.

***

Pamiętaj, że możesz dodać mój blog do obserwowanych na Bloglovin! Lub Feedly 

Źródła

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19370616

http://www.hindawi.com/journals/drp/2011/276079/

http://www.medscape.com/viewarticle/514108

http://www.medscape.com/viewarticle/822321

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

 

(Visited 183 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

2 Replies to “125 milionów ludzi jest wkurzona, Kim Kardashian też”

  1. W łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry mogą pomóc również zioła :), np. kąpiele we wrotyczu pospolitym lub maści robione na bazie lanoliny i glistnika 🙂 Pomocna może okazać się również żółtlica, taki popularny chwaścior 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *