5 rzeczy, których NIE WIESZ o małżeństwie

Czy zdarza się Wam patrzeć z politowaniem na nowożeńców, tych uradowanych młodych ludzi, z wyższością kilkuletniego stażu małżeńskiego? I myśleć sobie: eh, naiwniacy, nie wiedzą tego co ja już wiem o małżeństwie…

Jeśli ślub przed Wami – koniecznie powinniście uzbroić się w wiedzę, aby przetrwać. A jeśli ślub za Wami – może poniższe odkrycia pomogą Wam lepiej zrozumieć relację (mi pomogły!). Szczęście w małżeństwie to nie jest mityczne bóstwo.

1. Relacje małżonków pogarszają się po pojawieniu się dzieci

Teoretycznie domyślamy się, że kiedy narodzi się dziecko, relacje z małżonkiem/ą zmienią się, ale w którą stronę powieje wiatr? Czy dziecko umocni relację czy raczej ją zburzy? Z badań wynika, że po narodzinach dzieci, satysfakcja ze związku bardzo się obniża. Wzrasta ilość sprzeczek, nieporozumień, złych emocji i ogólnego niezadowolenia. Nie chodzi tylko o noworodka, który przewraca zazwyczaj życie rodziców do góry nogami. Chodzi ogólnie o potomstwo w różnym wieku i napięcia jakie niesie ze sobą każdy etap rozwoju (z nastolatkami włącznie).

2. Bliskość oznacza co innego dla kobiet, co innego dla mężczyzn

Co oznacza bliskość dla Ciebie? Teoretycznie, jeśli jesteś kobietą bliskość z Twoim mężem to fizyczna bliskość i ciepła, szczera rozmowa. Natomiast dla mężczyzn bliskość to oglądanie razem filmu, czy granie na konsoli przy znajdującej się w pobliżu żonie. Po zapoznaniu się z takimi definicjami bliskości, staje się zupełnie jasne, dlaczego kobiety w związku często zarzucają mężowi brak zainteresowania, bliskości.

3. „Miłość nie istnieje, istnieją tylko dowody” Pierre Reverdy

Podobnie jak wiara bez uczynków martwa jest, tak też miłość bez uczynków zanika, ulatnia się, umiera. Utrzymanie płomienia miłości w związku wymaga nieustającej pracy, samowyrzeczeń i poświęceń. Miłości nie podtrzymują tylko prezenciki i czułe słowa, ale przede wszystkim czyny.

4. Szczęśliwa żona = szczęśliwy mąż i vice versa

Bardzo łatwo poddajemy się nastrojom naszych małżonków, a szczęście szczególnie mocno wpływa na kondycję relacji. „Trzydziestoprocentowy wzrost poczucia szczęścia u jednego z małżonków potęguje szczęście drugiego, podczas kiedy spadek nastroju działa w ten sam sposób” – mówią spece od tematyki szczęścia. Co ma sens.

Szczęśliwi (zadowoleni) ludzie zazwyczaj lepiej panują nad sobą, szybciej wybaczają i dążą do kompromisu, są pomocniejsi, spokojni, hojni. A nieszczęśliwi (niezadowoleni) z zasady są bardziej skłonni do kłótni i skupieni na sobie. Zatem jako szczęśliwi ludzie mamy większe szanse na uszczęśliwianie innych.

Przy czym szczęście nie jest jakimś mitycznym miejscem docelowym naszego życia. Szczęście to wybór, codzienny wybór.

5. Zwróć się do kobiety, aby poczuć się zrozumianym

Obie płcie uważają, że relacja z kobietą jest bardziej satysfakcjonująca, niż z mężczyzną. Przyczyna tkwi w empatii, która jest domeną kobiet. Poza tym mężczyznom nie zależy na długich, szczerych rozmowach tak jak kobietom. Faceci nie potrzebują rozważań, które są istotne dla kobiet (np. czy powinnam zrobić xyz, aby podnieść swoją pewność siebie lub co jeśli to co robię jest kiepskie), co złości żony. Nie ignorują tych problemów, ale nie czują się na siłach, aby wesprzeć małżonkę, znaleźć właściwe rozwiązanie.

I coś co może być odkryciem Ameryki – niektórym mężczyznom może być bardzo trudno, kiedy jesteśmy nieszczęśliwe i z tego powodu mogą unikać rozmów mających na celu wsparcie!

No to pamiętajmy, że udane relacje to najważniejszy składnik zdrowia.

Możesz przybić mi piątkę.

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

Źródła https://fortune.com/2016/05/09/mothers-marriage-parenthood/; https://gretchenrubin.com/;

(Visited 145 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.