Co zrobić ze skórek pomarańczy?

Sezon cytrusowy w pełni. Po soczytsych wnętrznościach pozostają pachnące skórki. I wcale nie muszą lądować w koszu na śmieci. Jest mnóstwo ciekawych opcji na ich wykorzystanie. Wrzucam tu kilka i mam nadzieję, że coś Was zainspiruje! Co zrobić ze skórek pomarańczy?

Jeśli owoce nie pochodzą z ekologicznych sadów, przed wykorzystaniem skórek powinno się je oczyścić z chemikaliów, którymi są pokryte. To bardzo proste. Do miski wody dodaj 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i zanuż w roztworze owoce na 2 minuty. Następnie powtórz czynność z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej i na koniec opłucz.

Ocet pomarańczowy wersja soft i wersja hard

Skórki można zalać zwykłym octem (tak, aby były całkowicie zanużone w cieczy).  Po 3-4 tygodniach  można nastojkę przecedzić i przelać ocet do butelki, wykorzystywać jak zazwyczaj. To jest wersja podstawowa.

Pakiet rozszerzony. 30 dag skórek zalewamy litrem wody, dodajemy 10 dag cukru (ja daję biały, bo ocet będzie służył do sprzątania, a nie celów kulinarnych) może to być wersja podwójna. Puste skórki po cytrusach mogą czekać w lodówce do czasu, aż uzbiera się odpowiednia ilość. Do przygotowania octu warto wykorzystać z 5-litrowych baniaków po  wodzie (osobiście gardzę plastikowymi butelkami odkąd mam założony filtr odwróconej osmozy w mieszkaniu :P).

Składniki wrzucamy do butli, zakręcamy, mieszamy ruchami kołyszącymi, ale po tej czynności warto zostawić zakrętce trochę luzu. Butlę chowamy w ciemnym miejscu. Ocet potrzebuje aż 3 miesięcy do wyklarowania (długo, wiem), dlatego lepiej jest zrobić większą partię od razu. Osad po gotowym occie z dna butli można wykorzystać do następnej partii i wtedy powinien się wyklarować po ok. 2-4 tygodniach. Kiedy jest gotowy? Staje się przejrzysty, mój ma kolor cytrynowy, niezbyt ciemny. Szczerze zachęcam do stworzenia takiego octu, używam go do sprzątania. Ma świetny zapach, choć krótkotrwały, poza tym mam pewność, że nie używam toksycznych produktów

Pomarańczowy peeling

Startą skórkę pomarańczy dodaj do szklanki soli (lub cukru), wymieszaj z 1/2 szklanki oliwy z oliwek, oleju migdałowego lub z pestek winogron.

Odświeżacz do butów

Trochę z czapy, bo tu ocet, tu peeling i… buciory. Jeśli potrzebują odświeżenia, pokrojone skórki pomarańczy obtocz w sodzie oczyszczonej i włóż na noc do butów. Soda jest zaklinaczem wszelkiej maści nieprzyjemnych zapachów, a cytrus pozostawi w bucie naturalny aromat.

Co zrobić ze skórek pomarańczy

Na komary

Brzęk tych upartych stworzonek na razie nam nie grozi, ale jak przyjdzie wiosna, jak przyjdzie lato, skórki pomarańczy położone na oknie odstraszą komary! Szkoda tylko, że latem pomarańcze u nas raczje marne…

***

W domowym zaciszu można zrobić kandyzowaną skórkę pomarańczową i pomarańczówkę. Nie podaje na to przepisów, bo nie do końca mi z takimi eksperymentami po drodze, ale to też jakaś opcja.

Eko skórki pomarańczy (lub cytryny) ścieram na tarce i suszę. Dodaję jako przyprawę, można dorzucać do ciepłych napojów, deserów, wypieków. Opcji jest mnóstwo.

Podobało się? Kciuk w górę i biegusiem na mój profil na FB! : )

Źródła http://frugallysustainable.com/what-can-i-do-with-orange-peels/; http://naturalsociety.com/10-ways-to-use-orange-peels-for-home-and-health/

(Visited 1 304 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

6 Replies to “Co zrobić ze skórek pomarańczy?”

  1. Do octu kroisz drobno te skórki? Taki ocet to fajna opcja dla zerowaste-fanów, bo octu dużo się używa a kupić można tylko w litrowych butlach, nie większych. Pozdrawiam!

    1. Nie kroję skórek, chyba, że nie mieszczą się w korku – wtedy na pół i tyle. Słyszałam, że można dodać do zaczynu paczkę suszonych drożdży i wtedy po 2 tygodniach ocet będzie gotowy.

    1. Skórki zblenduj, dodaj sodę i masz pachnącą pomarańczową pastę do zmywania powierzchni sanitarnych ; ) (tylko soda + ocet klasyczny to wiadomo, że to połączenie nie powinno nastąpić, może je dobrze wyciśnij?)

    1. Ocet gasi sodę, więc traci ona wtedy swoje działanie. RAzem działają dobrze przy odtykaniu rur, ale przy sprzątaniu lepiej ich nie łączyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.