Jak zrobić olej marchewkowy? I po co?

Marchewki przestały służyć wyłącznie jako warzywo kuchenne. Oczywiście nadal pozostają świetnym pokarmem dla organizmu, jednak pora eksplorować ich właściwości na zewnątrz i skupić ich moce na budowaniu miękkiej i sprężystej skóry oraz mocnych włosów. Takim narzędziem jest olej marchewkowy, bardzo prosty w przygotowaniu w domu i wartościowy dla skóry i włosów.

Korzyści oleju marchewkowego

Marchew to oczywiście skupisko witamin A, C, E, beta karotenu i antyoksydantów. Zwłaszcza A, E w towarzystwie beta karotenu mają właściwości pielęgnacyjne. Co zatem daje stosowanie takiego oleju?

  • poprawia krążenie krwi
  • stymuluje wzrost włosów
  • goji uszkodzoną skórę
  • niweluje oznaki starzenia
  • zmiękcza włosy
  • chroni włosy i skórę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych
  • chroni przed rozdwajaniem końcówek

Jak zrobić olej marchewkowy?

Składniki ograniczają się do 2 marchewek (lub więcej) i 500 ml oleju. Do wyboru. Może to być olej kokosowy, oliwa z oliwek, słonecznikowy lub sezamowy. Ogólnie marchewek może być nawet więcej, chodzi o to, aby olej pokrył całą marchew, tak by nic nie wystaławo na powierzchni. Obrane marchewki należy zatrzeć na tarce na dużych oczkach, przerzucić do szklanego słoja i zalać olejem. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce i czekamy 2-3 tygodnie. Codziennie wstrząsając. Olej przecedzamy przez gazę i przechowujemy w lodówce przez 6-8 miesięcy.

Jak stosować olej marchewkowy?

  • Na redukcję zmarszczek, plam starczych – do 60 ml oleju marchewkowego dodaj 5 kropli olejku z nasion marchwi i 5  kropli olejku z kocanki, stosuj na noc.
  • Dodawaj olejek do szamponu.
  • Używaj go jako balsamu.

Uwaga. Olej marchewkowy ze względu na użycie świeżej marchwi zawiera wodę, dlatego nie nadaje się do produkcji balsamów i kremów.

 

Źródła http://frugallysustainable.com/how-to-make-carrot-oil/; http://lavishlynatural.com/homemade-carrot-oil/

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 2 394 times, 6 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

One Reply to “Jak zrobić olej marchewkowy? I po co?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.