Napój elektrolit na poród i nie tylko

Elektrolity promowane są jako napoje dla sportowców. Oni (no nie tylko oni, wszyscy), wraz z potem pozbawiają się nie tylko wody, ale też składników odżywczych. Brak nawilżenia od wewnątrz grozi odwodnieniem. Polskie porody w zdecydowanej większości odbywają się na sucho. O ile na jedzenie faktycznie może nie być chęci, nawadnianie się powinno być standartem. Tak, wiem, że są na porodówkach podawane kroplówki, ale po wenflonach zostają blizny, zawsze istnieje ryzyko zarażenia się szpitalnym syfem, no i nie każda może mieć ochotę na kroplówkę. A że coraz więcej kobiet decyduje się na porody domowe, to szpitalne nakazy można sobie w takich sytuacjach powiesić w takim miejscu:

echinacea

Do rzeczy. Czym jest sport? Nie będę się bawić w poszukiwanie uniwersalnej definicji, ale jedną z jego składowych jest wysiłek. Poród jest wysiłkiem.

Sporym.

Dużym.

Ogromnym.

W tym sporcie odwodnienie jest także możliwe. I zdarza się nader często, opóźniając i utrudniając regenerację. Dlaczego więc nie skorzystać z domowego napoju, który nie tylko dostarczy wody, ale minerały też? A jeśli będzie zawierał łatwo przyswajalne węglowodany proste, które będą zastrzykiem energii? I do tego będzie pyszny?

Elektrolity z medycznego punktu widzenia to

zdysocjowane substancje zawarte w płynach ustrojowych  lub podawane w płynach infuzyjnych oraz te płyny jako takie.

Tyle Wikipedia. Elektrolity to woda. To środowisko, które umożliwa przemianę materii. To minerały, które wydalamy z potem.

O składnikach

Woda kokosowa to naturalny Oshee, zawiera mnóstwo potasu, który zapewnia normalne funkcjonowanie komórek. W miejscach, gdzie kokos występuje, woda spod kokosa jest traktowana właśnie jako…elektrolit i świetnie działający płyn nawadniający.

elektrolit na poród

Miód zawiera wiele minerałów i łatwo przyswajalnych cukrów (energia!). Poziom kortyzolu (hormon stresu) obniża się po spożyciu.. cukru, gdyż po jego spożyciu organizm wydziela go mniej. Poziom kortyzolu skacze podczas ćwiczeń, zwłaszcza w czasie bezdechu. Zbyt duże stężenie kortyzolu zakłóca proces porodu, stąd jego rozrzedzanie miodem może się przydać.

Sól morska jest pełna minerałów i elektrolitów, odgrywa ważna rolę w balansowaniu poziomu stresu podczas aktywności fizycznej. Sól redukuje poziom adrenaliny.

Minerały śladowe w kroplach to także dobry dodatek do porodowego elektrolitu. Nasze gleby są wypłukane z minerałów, przez co jedzenie wyrastające na takich ziemiach nie dostarcza nam odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ten składnik można pominąć, pamiętając jednak o suplementacji, zwłaszcza w okresie ciąży.

Krople Remedy rescue to składnik opcjonalny. Naturalna i bezpieczna formuła dla kobiet w ciąży. Specyfik w Polsce raczej szerzej nie znany. Stosuje się go w sytuacjach napięcia, uczucia lęku, poleca się go w niecodziennych wydarzeniach będących źródłem stresu, poród się idealnie wpisuje w tą definicję.

Przepis na cytrynowy porodowy elektrolit

  • 4 szklanki wody
  • sok z połówki cytryny
  • 1/4 łyżeczki soli morskiej
  • 1/4 szklanki miodu
  • kilka kropli minerałów (opcjonalnie)
  • kilka kropli Rescue remedy (opcjonalnie)

Wersja kokosowo-cytrynowa

  • 3 szklanki wody kokosowej
  • 1 szklanka wody (lub więcej)
  • sok z połówki cytryny
  • 1/4 łyżeczki soli morskiej
  • 2 łyżki miodu
  • kilka kropli minerałów (opcjonalnie)
  • kilka kropli Rescue remedy (opcjonalnie)

Składniki mieszać i nawadniać się podczas sportu, znaczy porodu! Najlepiej przygotować je zawczasu i sporządzić porodowy energetyk, kiedy rozpocznie się zabawa, to znaczy poród.

Mamy, u których cukier w trakcie ciąży był za wysoki, mogą martwić się dosładzaniem i w ogóle przekazaniem dziecku jego zbyt dużej ilości. Poród jest na tyle energochłonny, że zwyżki cukru są zjadane przez organizm i nie dochodzi do komplikacji związanych z cukrem.

Ciężarówki, zerknijcie na przepisy herbatek ziołowych przygotowujących ciało do porodu!

Powyższe wersje mogą zastępować dostępne nawet na Poczcie Polskiej popularne napoje energetyczne i kolorowe izotoniki.

 

Źródła http://empoweredsustenance.com/adaptogenic-sports-drink/#sthash.YaW9cHFR.dpuf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrolit

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy – odpowiedzialni). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 495 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

2 Replies to “Napój elektrolit na poród i nie tylko”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *