Odra – czy będzie pogrom?

Czy wertowałaś swoją dziecięcą książeczkę zdrowia, aby sprawdzić czy byłaś szczepiona na… odrę? Pogardzasz ludźmi, którzy dziś mówią głośno o dobrowolności szczepień i boisz się, że odra zapuka i do Twoich drzwi? Choć skreślenie kilku słów dotyczących odrowej paniki jest kuszące, chciałabym przekierować Waszą atencję na dość delikatny wątek w całym tym odrowym szaleństwie. Bo sztucznie wywołana panika wprowadza nastrój, którego chyba jeszcze w życiu nie dane mi było doświadczyć.

W mediach codzienne odliczanie. Chyba ktoś nie może się doczekać, aby w końcu oznajmić gawiedzi – epidemia! Mamy ją i możemy w końcu kogoś ukamienować. Antyszczepionkowcy? O, zajmiemy się nimi, z pewnością damy im bobu. Ale jest ktoś jeszcze. Ktoś kto przywlókł to łachmaństwo do Polski. Ci ze wschodu, Ukraińcy.

Kojarzycie te historie z historii Polski, w których za wszelkie epidemie obwiniani byli…żydzi?
Dziś z różnych stron słyszę dokładnie to samo. Odrę, na dodatek zmutowaną (uwaga ironia), przywieźli do nas Ukraińcy.
Ludzie zawsze są tacy sami, zawsze działają te same mechanizmy. To TEN obcy jest winny. To nic, że odra od kilku sezonów pojawia się w Czechach i w Niemczech i w… Polsce. Ta nasza ma paszport ukraiński, na pewno!

Chciałabym, abyśmy byli świadomi tego, że oskarżanie konkretnej nacji o rzekomą epidemię będzie się pojawiało coraz częściej i będzie rodziło niepotrzebne animozje. Nie dajmy się na to złowić i filtrujmy swoje myśli, wnioski i przede wszystkim to co słyszymy.

A jeśli spór o szczepionki wywołuje w Tobie jakieś emocje, proszę obejrzyj wystąpienie Justyny Sochy w Sejmie. Przedstawiła w nim skrótowo największe problemy i co można z nimi zrobić.

(Visited 304 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.