O tym dlaczego jelita zaczynają przeciekać i konsekwencjach tego procederu oraz sposobach leczenia wpis jest tu. Dlatego teraz rozszerzę jedynie temat o suplementy oraz pokarmy, które pomagają i przyspieszają powrót do zdrowia. Zaczynamy od tych najbardziej niezbędnych.
Probiotyki
Zdecydowanie najważniejszy suplement przy przeciekającym jelicie. Bez ich pomocy naprawa jelita nie jest możliwa, stąd im zostanie poświęcone najwięcej miejsca.
Szczep szczepowi nie równy i od tego trzeba wyjść. Jedne szczepy pobudzają układ immunologiczny, inne równoważą hormony, stąd, aby maksymalnie wykorzystać pozytywne działanie probiotyków, ważne jest dopasowanie odpowiednich bakterii do problemu zdrowotnego, który nas nęka. Aplikowanie probiotyku ze szczepami, których organizm nie potrzebuje jest bez sensu.
Studiując skład zwróć uwagę na rodzaj, gatunek i szczep bakterii. Ulotka, opis powinien wskazywać także rodzaj jednostek tworzących kolonie (CFU), które są obecne w trakcie produkcji. Decydując się na zakup probiotyków trzymaj się tych 5 wyznaczników:
- Marka – wybierz taką, która słynie z jakości, pewnie będzie droższa
- Wysoka liczba CFU – wybieraj tylko takie, które mają co najmniej 15 miliardów CFU
- Różnorodność szczepów – dobry probiotyk składa się z wielu szczepów
- Korzystne szczepy – takich szukaj: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus rhamnosus, Bacillus subtilis, Bacillus coagulans, Saccharomyces boulardii
- Research – sprawdź, które marki i jakie produkty są dopasowane do Twoich potrzeb
2.Błonnik
Niemal tak samo ważny jak probiotyki. Prebiotyki, czyli pożywka probiotyków, którą są w produktach zawierających błonnik. Wprowadź do diety kiełki takie jak z nasion chia, lnu, konopi. Jeśli cierpisz na poważne problemy jelitowe stopniowo wprowadzaj większe ilości świeżych warzyw i owoców, tak aby nie przeciążyć jelita.
3.Enzymy
Suplementy z enzymami trawiennymi przyjmowane przed i po posiłku poprawią działanie układu trawiennego. Enzymy całkowicie rozłożą białka, cukry złożone oraz skrobię. Jeśli sięgniesz po suplement koniecznie zwróć uwagę na to czy zawiera on: proteazy (rozkładają białka, w tym gluten), amylazy (odpowiadają za trawienie skrobi), lipazy (dla tłuszczy) oraz laktazy (tak, oczywiście chodzi o laktozę).
Na rynku są dostępne suplementy z wyselekcjonowanymi enzymami wspierającymi trawienie konkretnych składników odżywczych. Są one przydatne jeśli dotyczy nas konkretna nietolerancja pokarmowa, jak np. gluten czy nabiał.
4.L-glutamina
Niezbędny aminokwas, L-glutamina, odpowiada za naprawę wyściółki jelit. Poza tym zagęszcza ściany komórkowe jelit. Najlepszą postacią jest L-analyno-L-glutamina.
5.Korzeń lukrecji
Wspomaga naturalne procesy utrzymywania w dobrej formie wyściółki śluzowej żołądka i dwunastnicy. Lukrecja jest korzystna zwłaszcza wtedy, gdy źródłem nieszczelnego jelita jest stres. Oprócz tego łagodzi zmęczenie nadnerczy, wspierając metabolizm kortyzolu. W Polsce korzeń jak najbardziej dostępny w formie suplementu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy składnik o nazwie glicyryzyna został z niego usunięty. Może powodować obrzęki i podnosić ciśnienie. Jeśli na etykiecie widnieje DGL, to znaczy, że jest wolny od glicyryzyny.
6.Kolagen
Wzmacnia kości, chrząstki, ścięgna. Uzupełnianie kolagenu może zwiększyć ilość kwasu żołądkowego, co usprawni trawienie. Dodatkowo zawarte w nim aminokwasy naprawią uszkodzoną wyściółkę jelit. Polecany jest zwłaszcza bulion na kościach, można korzystać także z gotowych supli.
7.NAG (N-Acetyl-l-Glutamine)
NAG pomaga w ochronie błony śluzowej żołądka i jelit. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym może być skuteczny przy chorobie zwyrodnieniowej stawów i przy stanach nieszczelnych jelit, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ostatnimi czasy ta glutamina jest nawet polecana przez mainstreamową medycynę (to oczywiście dobrze!).
8.Kwercetyna
Uszczelnia błonę śluzową jelit. Bierze udział w ochronie serca i chroni przed rakiem. Działa przeciwzapalnie stabilizując komórki uwalniające histaminę (University of Maryland Medical Center).
9.Betaina HCL i pepsyna
HCL, czyli kwas solny, jest głównym kwasem w żołądku, rozkłada białka w taki sposób, aby były strawione przed wejściem do dwunastnicy i jelita. Większość ludzi cierpiących z powodu nieszczelnego jelita ma niski poziom kwasu solnego z powodu przyjmowanych leków, środków antykoncepcyjnych i antybiotyków. Innym powodem może być SIBO (small intestinal bacterial overgrowth), zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, kiedy żołądek nie wytwarza odpowiedniej ilości kwasu. Powoduje to kolonizację jelita cienkiego niekorzystnymi bakteriami. Często przywracając ilość kwasu solnego do odpowiedniego poziomu następuje poprawa szczelności jelit. HCL z pepsyną powinno się przyjmować w trakcie posiłku, w skład którego wchodzi białko (pamiętając, że białko to nie tylko mięso i nabiał!).
10.Środki przeciwgrzybicze
Krótkotrwałe przyjmowanie olejku oregano czy kwasu kaprylowego przy nieszczelnym jelicie także może przynieść prozdrowotne efekty. Dlaczego? Jedną z częstszych przyczyn przeciekającego jelita jest candida i zaburzona równowaga flory jelitowej. Wymienione środki pomagają w przywróceniu balansu miedzy dobrymi a złymi bakteriami w jelicie. Olejek z oregano i kwas kaprylowy są silne, przyjmowanie nie powinno przekraczać 10-14 dni. Po tym okresie zaleca się zwiększenie dawki probiotyków i probiotycznych pokarmów.
***
Czy ta lista wydaje Ci się długa, zacząłęś już może sprawdzać ceny supli w necie i łapać się za głowę? Jeśli wiesz, że Twoje jelita potrzebują akcji, skup się przede wszystkim na diecie, czyli na tym, aby przygotować teren pod zasiedlanie. Kolonizuj dobre bakterie i karm je, a odwdzięczą się. Dorzuć coś z tej listy, identyfikując problemy – może żołądek nie produkuje odpowiedniej ilości kwasu lub masz uszkodzoną śluzówkę? Nie inwestuj od razu we wszystko, próbuj, testuj. Tak, wiem, że to ślamazarny proces, ale wszystkie wymienione tu suplementy mają za zadanie wspierać naprawę jelit, a więc każdy z nich wniesie swoje dobrotliwe właściwości do Twego kochanego ciałka.
Dodaj mój blog do obserwowanych na Bloglovin! Lub Feedly
Źródła 1
Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia
Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.