5 rad jak schudnąć po wycięciu tarczycy

Problem nadprogramowych kilogramów podczas niedomagania tarczycy to dość powszechny kłopot. Wielu ludzi zmaga się ze swoją wagą, nie mając pojęcia o tym, że przyczyną braku efektów jest tarczyca. W kwestii niedoczynności tarczycy i zmagań z tłuszczykiem, został  już popełniony wpis. A dziś o tyciu, które towarzyszy osobom z wypaloną tarczycą. Do czego oczywiście dopuścić nie chcemy. Ale jeśli już do tego doszło, jak schudnąć po wycięciu tarczycy?

Uważa się, że po usunięciu tarczycy dodatkowe 10-15 kg to nic nadzwyczajnego. W końcu hormony tarczycy odpowiadają za metabolizm, więc to chyba „naturalne”? A jeśli zalecenia pooperacyjne są po prostu kiepskie i nieadekwatne do sytuacji, w jakiej znalazła się osoba pozbawiona tarczycy? To całkiem możliwe. 

PS. Sprawdź jak wygląda rewolucyjne leczenie niedoczynności tarczycy.

Tycie po wycięciu tarczycy. Dlaczego tak się dzieje?

Tyją zwłaszcza kobiety. I wcale nie chodzi o dodatkowe kalorie i brak aktywności fizycznej. Gospodarka hormonalna jest rozregulowana, nie działa prawidłowo. Jak inaczej wytłumaczyć problem tycia po wycięciu tarczycy, jeśli dany pacjent nie zmienił swej diety, pozostał przy tych samych nawykach? Tak też dzieje się podczas menopauzy.

Tycie, w obu przypadkach, to kwestia hormonalna.

Jednak wiele ośrodków badawczych i lekarzy radzi, aby spożywać mniej kaloryczne posiłki i więcej się ruszać. A nie tędy droga, gdyż dostarczanie mniejszej ilości kalorii, spowalnia metabolizm. W rezultacie wagi wcale nie ubywa. Odwrotnie. Dieta niskokaloryczna prowadzi do obniżenia poziomu wolnego T3 i podwyższonego poziomu odwróconego T3, a to oznacza, że metabolizm spowalnia jeszcze bardziej

Pacjenci z wyciętą tarczycą mogą sobie myśleć – przecież ja nie mam tarczycy, więc ten problem nie dotyczy mnie. Nie do końca. T4, który przyjmowany jest w takich wypadkach, musi zostać zamieniony do aktywnego wolnego T3, aby hormon działał prawidłowo.

Dieta jest jednak ważna

Nie restrykcyjna, zmierzająca do zmniejszenia wagi, ale zdrowa, taka, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Banały?

Przy wyciętej tarczycy do diety dobrze jest włączyć organiczne mięso kurczaka, kaczki, indyka, dzikiego łososia, halibuta, krewetki, anchois, dorsza, śledzia, małże, sardynki, flądrę i pstrąga. Także jajka z eko chowu.

Dobre tłuszcze, takie jak olej kokosowy, awokado, oliwa z oliwek extra virgin, nierafinowany olej sezamowy czy też olej z pestek winogron.

schudnąć po wycięciu tarczycy

Poza tym orzechy: migdały, orzechy brazylijskie (2 dziennie w ramach uzupełniania selenu), nerkowce, laskowe, macademia, piniowe, pistacje, włoskie i surowe kakao. Nasiona chia, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika, sezam.

Wśród owoców najbardziej polecane to jeżyny, jagody, borówki, kiwi, cytryna, limonka i malina. A wśród warzyw karczochy, szparagi, awokado, kiełki fasoli, brokuły, brukselka, kapusta, kalafior (przy czym należy pamiętać, aby warzyw krzyżowych kategorycznie nie spożywać surowych), ogórek, bakłażan, cykoria, czosnek, imbir, zielony groszek, kalarepa, sałata, grzyby, cebula, pietruszka, papryka, rzodkiew, brukiew, glony i wodorosty, szalotka, fasola, szpinak, boćwina, pomidory, rzepa, rzeżucha, cukinia. Lista dość pokaźna.

Jak schudnąć po wycięciu tarczycy?

 1. Właściwa dawka i forma leku

Oczywista oczywistość, ale zadbanie o właściwą dawkę i typ leku jest nieodzowne i krytyczne w walce z oponką. Lekarz może przypisać T3, czyli aktywny hormon. Większość ludzi czuje się „na nim” lepiej, jest on jednak rzadziej zalecany przez lekarzy. T4 to z kolei nieaktywna forma hormonu, po którą lekarze sięgają zdecydowanie częściej. Pacjenci, którzy przyjmują formę T3 tracą na wadze więcej, niż ich koledzy i koleżanki na T4.

Zdrowa tarczyca produkuje zarówno T3 (20%) jak i T4 (80%). Sporą różnicę w produkcji widać gołym okiem. Siłą rzeczy większość lekarzy kieruje się tą proporcją, zalecając tylko T4. W rezultacie wielu pacjentów zaczyna przybierać na wadze i zauważać symptomy niedoczynności.

W związku z tym, idealnie byłoby naśladować naturę, czyli przyjmować 20% w formie T3 i 80% w formie T4. Tu potrzebna jest ścisła współpraca z otwartym endokrynologiem, który jest w stanie zbilansować hormony.

 1. Optymalizacja poziomu wolnego T3

Organizm produkuje T3 z T4, w normalnych warunkach. Problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do konwersji T4 w odwrócony T3, który blokuje działanie działanie hormonu tarczycy. W związku z tym trzeba zadbać o to, by organizm produkował wystarczającą ilość wolnego T3 i jak najmniejszą odwróconego T3. Co czynić?

– Aby wzmocnić produkcję wolnego T3 koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe poziomy cynku, selenu i witaminy B6.

– Jeśli to możliwe nie przyjmować leków, które blokują konwersję T4 do T3: antydepresantów, leków przeciwbólowych, leków na ciśnienie krwi oraz cukrzycę. Oraz narkotyków.

– Należy zaleczyć wszelkie problemy związane z trawieniem – wzdęcia, refluks, zespół jelita drażliwego (przy okazji sprawdzić kwestię przeciekającego jelita).

– Zadbać o prawidłowy poziom żelaza.

Redukować stany zapalne w organizmie.

Wysoki poziom wolnego T3 (FT4) = lepszy metabolizm = spadek wagi

 1. Zbalansowanie wszystkich hormonów

Brzmi jak nie byle jakie wyzwanie. Ale osoby borykające się z problemami tarczycowymi zazwyczaj mają problemy także z innymi hormonami. A na dodatek hormony oddziałują na siebie wzajemnie, nie działają pojedynczo, więc jeśli jeden z nich nie pracuje jak powinien, następuje efekt domina. Np. hormony tarczycy współpracują z progesteronem, kortyzolem i insuliną. Trzeba więc zadbać szczególnie o te hormony, który biorą udział w procesach z hormonami tarczycy:

schudnąć po wycięciu tarczycy

Skoro pewne hormony działają synergicznie, należy je sprawdzać równolegle do hormonów tarczycy. Lista badań, które warto przeprowadzić w ramach wykrycia ewentualnego szwankowania, któregoś z nich:

Hormony tarczycy  TSH, Wolny T3, Wolny T4, Odwrócony T3, Przeciwciała przeciwtarczycowe (aTPO), Przeciwciała przeciwtarczycowe ( aTG), Tyreoglobulina (Tg), SHBG, ferrytyna, TIBC, żelazo

 

Estrogen Estron, Estradiol, Estriol, 16a-hydroksyestron, 4-hydroksyestron oraz 2-hydroksyestro

 

Progesteron Progesteron (krew), Pregnanediol (mocz)

 

Insulina Insulina (krew, 2 godz po posiłku), Hgb A1c, FBS, kwas moczowy, Trójglicerydy,  HDL

 

Leptyny Leptyny (powinny być odczytywane w parze z wynikami testów na insulinę i hormony tarczycy)

 

Kortyzol i zmęczenie nadnerczy Kortyzol (mocz), kortyzon (ślina), kortyzol (krew)

Jeśli chodzi o ten ostatni, hormon stresu kortyzol, można równoważyć jego poziom, dając jednocześnie odetchnąć zmęczonym nadnerczom, nie wychodząc z domu.

 1. Przestrzeganie diety, ale nie liczenie kalorii

Dobre tłuszcze nie sprawią, że trzeba będzie przesiąść się w większy rozmiar. Ale cukry i przetworzone jedzenie owszem. Jedzenie ma być jak najbliższe naturze, więc jeśli mięso, to od zwierząt, które były karmione naturalnie.

 1. Włączenie aktywności fizycznej, wtedy kiedy zwiększony zostanie poziom energii

Po usunięciu tarczycy spadek energii może być znaczący, co jest tylko kolejnym sygnałem, że hormony nie działają tak, jak powinny. Do tego nowy nabytek w postaci opony tłuszczowej, spadek poczucia atrakcyjności i katusze na siłowni. Można zejść od samych myśli. Ruch jest ważny przede wszystkim ze względu na wydzielanie się endorfin, uwalnianie neuroprzekaźników i przywracanie hormonów na odpowiednie poziomy.

Karnet na siłownie może nie być na początek dobrym pomysłem, ale regularne 30-minutowe spacery, z czasem biegi już zdecydowanie tak!

Schudnięcie bez tarczycy jest możliwe?

Tak, schudnąć po wycięciu tarczycy można. Wymaga to systematycznego i holistycznego podejścia ze strony lekarza, ale osoba, którą dotknęło wycięcie tarczycy musi się wykazać zaangażowaniem. Bo to od niej będzie zależała dieta, ruch i przyjmowanie suplementów.

Proces chudnięcia, a tym samym równoważenia poziomów hormonalnych (a najpierw ich namierzenie) może trwać miesiące. I szkoda, że nie doszło do tego przed operacją, bo może dałoby się uniknąć skalpela? Operacja powinna być całkowitą ostatecznością, a nie opcją, kto wie czy nie na skróty, skazującą chorego na dożywotnie niewolnictwo lekowe i stres z tym związany. Powyższe zalecenia dotyczą także osób z tarczycą na swoim miejscu.

PS. Jeśli usunięto Ci tarczycę, proszę podziel się w komenatrzu swoim doświadczeniem. Ten wpis codziennie odwiedza mnóstwo osób, które poszukują rozwiązań swoich problemów. Twój komentarz może im pomóc. Z góry dziękuję!

Podobało się? Kciuk w górę i…

Jeśli chcecie być na bieżąco informowani o nowych wpisach, podglądać moje fascynacje i korzystać z prozdrowotnych polecajek wygrzebanych ze znachorskich czeluści internetów, zachęcam Was do polubienia mojej strony na Facebooku

Możecie też czytać mojego bloga w serwisie Bloglovin’ i w aplikacji Feedly, z których sama chętnie korzystam, bo wszystkie ulubione blogi mam za jednym kliknięciem.

Źródła
12

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

 

(Visited 25 520 times, 24 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

51 Replies to “5 rad jak schudnąć po wycięciu tarczycy”

 1. „Proces chudnięcia, a tym samym równoważenia poziomów hormonalnych (a najpierw ich namierzenie) może trwać miesiące. I szkoda, że nie doszło do tego przed operacją, bo może dałoby się uniknąć skalpela? Operacja powinna być całkowitą ostatecznością, a nie opcją, kto wie czy nie na skróty, skazującą chorego na dożywotnie niewolnictwo lekowe i stres z tym związany. Powyższe zalecenia dotyczą także osób z tarczycą na swoim miejscu.”

  Wiesz o czym mówisz? Który lekarz wyślę pacjenta na operację jako drogę na skróty?! Ludzie zazwyczaj wierzą w to co czytają więc najlepiej będzie jak przestaniesz się wypowiadać w kwestiach, o których najwyraźniej nie masz pojęcia.

  Informację o tym, że „Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.” umieść na samym początku wpisu, pogrubionymi literami.

  1. Justyno, piszę przecież, że operacja powinna być całkowitą ostatecznością. Przygotowując ten wpis czytałam blogi i wypowiedzi endokrynologów, którzy mówią, że operacji usuwania tarczycy da się uniknąć, jednym z nich jest dr Westin Childs. Ludzie wierzą w to co czytają, bo może nie wierzą swoim lekarzom? Każdy mój wpis kończę klauzulą o konieczności konsultowania wszystkiego z lekarzem, nikogo do niczego nie namawiam. Jeśli Tobie usunięto tarczycę, a zakładam, że tak, bo co byś tu robiła?, polecam znalezienie super dobrego lekarza, który pomoże Ci uregulowac wszystko i sprawić, że poczujesz się świetnie. Ps. Znachor to ktoś kto „się zna”, ale nie ma formalnego wykształcenia.

 2. Dobry wieczór. Jestem po całkowitym usunięciu tarczycy i dwóch przytarczyc 7 listopada 2017r) z powodu nowotworu niezłośliwego jak się okazało), ale za to dużego, który uciskał tchawicę . W szpitalu spędziłam 16 dni, bo pojawiły się powikłania w postaci tężyczki (drastyczny spadek wapnia i magnezu), okazało się też , że mam porażenie prawej strony struny głosowej, wciąż biorę bolesne zastrzyki, głos wraca, ale przytyłam już 5kg, choć naprawdę mało jem, moje TSH ostatnio wyniosło 13,5, lekarz zwiększył mi dawkę z 75 na 100 mg, ale ja się się czuję wciąż kiepsko, popadam powoli w depresje, jestem słaba, wciąż zmęczona, kiepsko śpię, biorę potężne dawki leków, które uzupełniają wapń i magnez i tak w koło , nie mam już siły, a do tego dziś kupiłam wagę i jestem przerażona. Może ktoś mi pomoże i napisze do mnie coś optymistycznego, aha mam 60 lat i jestem wciąż aktywna zawodowo, mam prace , którą bardzo lubię.

  1. Witaj Emilio! Masz ewidentne symptomy rozregulowania hormonów. Piszesz, że mało jesz i siłą rzeczy metabolizm zwalnia. Zadbaj o regularne posiłki i koniecznie ze zdrowymi tłuszczami – rosół, oliwa z oliwek, ojek kokosowy, awokado, smalec z gęsi itp. Chodzą słuchy, że dieta paleo służy. Czy masz zbadane inne hormony ? Warto byłoby się skonsultować z lekarzem naturapotą lub otwarym endokrynologiem, który mógłby zalecic odpowiednie zioła (może takie które działają adaptogennie). Bierz witaminę D, to zawsze wpływa korzystnie. Zrzucenie nowych kilogramów może zająć chwilę – to dla organizmu zupełnie nowa rzeczywistość. Dlatego dobrze jest działać już natychmiast (chociażby dietą!) Poszukaj sportowego hobby, to nie musi być nic forsującego. Nawet nordic walking, do tego słuchawki z super muzą lub podcastem. Nie daj sobie wmówić, że potrzebujesz antydepresantów, przytłumią symptomy, ale nie wyleczą. Szukaj naturalnych sposobów. To może zająć chwilę, ale ominiesz sktuki uboczne i długofalowo będziesz się czuła dobrze. Oczywiście, muszisz być pod opieką lekarza, ale w wolnej chwili zerknij też na tych ludzi, którzy patrzą na człowieka holistycznie http://www.suszarnia.co/
   Uściski i zdrowia Kochana!!

   1. Dziękuję. Nie byłam jeszcze u endokrynologa, wciąż pozostaję pod opieką lekarza , który mnie operował, do endokrynologa się wybiorę (oczywiście prywatnie, bo na NFZ czeka się dwa lata), kiedy już opanujemy te podstawowe problemy, m.in u foniatry. Planuję też spacery, a raczej marsze z kijkami, bo na wyczynowy sport raczej nie mogę sobie pozwolić ( ze względu na przebyte już dwie operacje kręgosłupa i groźbą trzeciej) , ale chodzić będę :). Jak sama sobie nie poradzę, to skorzystam z dietetyka, ale staram się zdrowo odżywiać, spożywać zdrowe tłuszcze i wprowadzać do menu zalecane produkty.
    Dziękuję za rady i serdecznie pozdrawiam.
    Emilia

    1. Emilio jestem pewna, że pokonasz te początkowe trudności. Jest taki amerykański endokrynolog holistyczny dr Westin Childs, który prowadzi porady online, oczywiście płatnie, ma też bloga, które jest kompendium wiedzy, jeśli angielski Ci nie straszny popatrz https://www.restartmed.com/coaching/
     Pozdrawiam, samych dobroci w 2018! Olcha

  2. Przy problemach z przyswajaniem wapnia ( tężyczka) należy stosować dietę ubogofosforanową. Zresztą każdy kto usunął całkowicie tarczycę powinien taką dietę stosować do czasu aż przytarczyce zaczną funkcjonować tak jak trzeba. Lekarze często zapomniają chyba o tym powiedzieć a przecież zlecają ( a przynajmniej powinni ) badanie poiomu wapnia i fosforu we krwi. Ten ostatni zaburza wchłanianie pierwszego. Dietaubogofosforanowa jest dość restrykcyjna, ale stosuje się ją przez jakiś czas. Dzięki niej nie przybrałam na wadze po usunięciu tarczycy ( nowotwór złośliwy) a poziom wapnia ładnie się regulował ( bardzo niski po operacji). Szkoda, że takie informacje pozyskuje się na własną rękę z internetu a nie od lekarza. Moim zdaniem trzeba na każdej wizycie pytać, mówić o swoim samopoczuciu, dociekać. W internecie jest sporo sprzecznych, niesparwdzonych informacji a całkwicite usunięcie tarczycy to sprawa dla zainteresowanego bardzo poważna.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   1. Dziękuję Pani Bożeno za bardzo cenne informacje, zwłaszcza informacje o diecie ubogo fosforanowej. U mnie jest tak, jak tylko zmniejszę dawki wapnia czuje mrowienie i wracam znów do poprzednich dawek. Nikt mi nie powiedział, że powinnam wyeliminować produkty o wysokiej zawartości fosforu, a ja mam niestety usunięte dwie przytarczyce. Dziękuję więc za rade i życzę dużo zdrówka.Pozdrawiam
    Emilia

  3. Czesc jestem w takiej samej sytuacji w 2005 usunieto mi tarczyce z powodu raka jak sie jednak okazalo nie zlosliwego na szczescie I od ten pory problemy z waga zazywam synthroid .88 od wielu lat I lekarz mimo moich usilnych prosb nie chce slyszec ze powinien zapisac mi jeszcze T3 pozdrawiam mam nadzieje ze w krotce poczujesz sie lepiej ja nie mialam glosu przez 11 miesiecy tylko szeptalam trzymaj sie

 3. Witam,
  ja mialam operacje wyciecia calej tarczycy w maju 2017,powodem byl zlosliwy guz. Mi najbardziej pomogla dieta wegnska po operacji, w pare miesiecy postawila mnie na nogi, jedyne co mi pozostalo to zrzucenie zbednych kilogramow a to idzie tragicznie zadne diety nie dzialaja waga jest wciaz taka sama co doprowadza mnie do szalenstwa. Nie wiem juz co robic bo ani cwiczenia ani dieta nie pomaga.

 4. Witam w 2016 roku usunięto mi tarczyce w całości z powodu choroby gravesa basedowa. Zaraz po operacji samopoczucie super przez 2 tygodnie letrox 50. Po 2 tygodniach dostałam letrox 50 plus pół tabletki novothyralu 100+20 moja Endo stwierdziła że szybciej dojdę do siebie. I tak było. Nadal biorę taka dawkę przez rok po operacji nie przytulam ani grama. Aż do listopada tego roku kiedy to zaczęłam tyc z dnia na dzień coraz no. Ft4 w badaniach poleciało w dolna granice normy a było na połowie . Pani doktor nie widzi nic złego. A ja się czuje fatalnie bo od usunięcia tarczycy pójście do toalety to dla mnie wyczyn olimpijski. Doszło do tego coś określone mianem jelita wrażliwego z bólem w lewym podrzebrzh ale ja bym to nazwała leniwym jelita bo mam wrażenie że wszystko mi stanęło. Wystarczy szklanka herbaty żeby czuć pelnosc przez kilka godzin. I co tu robić dalej.??? Zaczęłam ćwiczyć a i tak tyle coraz mocninej

  1. Witaj Alicja ja jestem juz po drugiej operacji tarczycy(Haszimoto) pierwsza ,prawego plata mialam usunieta 21lat temu i teraz 7-mego lutego nie stosuje zadnej diety tylko staram sie jesc weglowodany na sniadaniei obiad z warzywami a bialka tylko na kolacje tez z warzywami lub salatami mozliwosci jest naprawde bardzo duzo. Mam 55 lat 162 cm wzrostu i waze teraz 54 kg.chodze codziennie na spacery 1 h-2h niezaleznie od pogody.nie mam zadnych problemow z wyproznianiem i czuje sie swietnie.Pozdrawiam Cie serdecznie i zycze powodzenia

 5. Witaj… usunięto mi tarczyce w czerwcu 2017r z powodu raka. Jestem pod stałą opieką endo i dziś przyjmuje dawke 125 Letroxu. W sumie od operacji nie przytyłam ani kilograma lecz z nastrojami bywa różnie. Czasem odczuwam zmeczenie a raczej wyczerpanie co utrudnia mi prace. Na szczęście są to pojedyncze dni. Z nowym rokiem zaczęlam zdrowiej jeść i ćwiczyć. Będzie dobrze! 🙂

 6. Witam

  Ja jestem po operacji wycięcia tarczycy już prawie dwa lata. Powodem był guz – nowotwór brodawkowaty. Muszę powiedziec, że moje samopoczucie do dnia dzisiejszego jest okropne. Ciągła zmiana nastrojów itp. Masakra, wręcz doprowadza mnie to do stanów depresyjnych. Ja jeszcze miałam jodowanie po operacji co tez pewnie w jakims stopniu wplynelo na moj organizm. Tak myślę…
  Waga tu też odgrywa dużą rolę mianowicie w ogóle nie mogę się jej pozbyc, glodowki, diety nic nie dają! Jedyne co nazywam to eutyrox 200 :(. Byłabym gotowa rozpocząć jakąkolwiek dietę która byłaby opracowana dla takich kobiet jak my.
  Pozdrawiam Was wszystkie i trzymam kciuki za sukcesy!

 7. Witam

  Jestem po usunięciu całej tarczycy powód rosnące wolę guzkowe 2017 .Przy przyjmowaniu się na odział przyjmował mnie lekarz i krzyczał po co tu jestem takich woli się nie usowa i będę skazana na leki do końca życia.Teraz po usunięciu rozumie co miał na myśli.Dziewczyny 100 razy i wiele konsultacji nim się zdecydujecie na taki krok.Ja żałuję teraz jestem gruba ,brak siły. Miesiąc po operacji czułam jak by mi ktoś wyciol dusze i zabrał moją bardzo duża energię.
  Szybko się mecze .Nie mówiąc że mimo jedzenia małych ilości posiłków tuje tuje tyje😂.
  Eytyrox na przemiennie 137/125 .

 8. Witam
  Jestem po usunięciu tarczycy 14 lutego minęło 8 lat mam 59 lat ,czyli po usunięciu tarczycy zaczął się
  prawdziwy” cyrk” zaczęła się menopauza i rzuciłam palenie.Nigdy nie należałem do osób szczupłych
  i dołożyłam do tego 15 kg, z rozmiaru 42 do 48 i siadły stawy .Mieszkając na 4 piętrze schodziłam i w chodziłam po schodach jedną nogą drugą dociągałam ból był tak silny , ze zastanawiałem się którą nogę postawić pierwszą by ból był mniejszy. Pokrążyłam po wiadomościach w internecie znalazłam
  reumatologa który o strzyknął stawy kolan i ramion , zjadłam tony tabletek a uzupełnienie mazi w stawach ,lecz bałam się iść gdzieś ćwiczyć lub chodzić z kijkami by mi się nogi ” nie złożyły”
  jak nazywałam strzykanie w stawach i straszny ból i bardzo spuchnięte nogi . Zaczęłam szukać
  pomocy pomogła mi córka , znalazła studio figura i bardzo miłą właścicielkę ,tak zaczęła się moja
  droga do przywrócenia sprawności . Przez 2 lata tak 2 lata wchodzę i schodzę na 4 piętro bez
  zatrzymywania jestem już bardzo samodzielna sama wchodzę na drabinę i radzę sobie z wymyciem okien i założeniem 10 mb firany i na dodatek schudłam 7 kg nie jest to wieli ,ale pozwala
  być z siebie dumną . Teraz już na bieżni potrafię przejść 2 km w pół godziny i dlatego proszę
  kobietki nie załamujcie się bądźcie silne i bardzo bardzo wytrwałe wtedy dacie sobie radę ze wszystkim. Życzę Was wszystkim dożo cierpliwości i powodzenia ,pozdrawiam

 9. Bzdury ! Po operacji tarczycy, która była niezbędna, schudłam 15 kg, a potem po roku zaszłam w ciąże i urodziłam dziecko. Słuchajcie lekarzy, a nie tych co się niby znają.

  1. Witam
   Wstyczniu przeszlam operacje wyciecia calej tarczycy .Jestem na levotyroxie po operacji byla to dawka 100mg teraz 80mg . Ja przed operacja biorac lek thyrozol 30mg trzy miesiace przytylam 10 kg ,mimo ze bardzo pilnowalam co jem .Po operacji zaczelam chudnac 🙂 mysle ze operacja zdecydowanie poprawila moj komfort zycia dzis zaluje ze ja odwlekalam kilka lat .Pozdrawiam

     1. Wyślę mailem. Ale proszę pamiętać – ja nie znam tego lekarza, dzielę się jedynie kontaktem, który dostałam od jednej z Czytelniczek

     2. Szanowne Panie. Do tej pory jedna z Was poleciła pewną endokrynolog z Warszawy. Czy ktoś już u niej był? Jeśli tak proszę podzielić się wrażeniami w komentarzach lub na maila. Myślę, że warto prześwietlić tego lekarza 🙂

 10. Ja operację wycięcia tarczycy miałam w maju 2017r Po operacji schudłam 4 kg Po 5 miesiącach zaszłam w ciążę urodziłam w lipcu sliczego synka W ciazy przytyłam 20 kg wiec sporo Teraz 7 miesięcy po porodzie do zrzucenia zostały 4 kg Nie odchudzam się jem to co inni domownicy Jedyne co nie obzeram się wieczorem Do kawy zajadam nawet ciasto Wyniki kontroluje co 3-4 miesiące Myślę że jak przyjdzie wiosna i wskocze na rower te pozostale kg tez zgubie Grunt to dobre nastawienie 😊

 11. Mam 24 lata i całkowicie usuniętą tarczycę. Leczyłam się zaledwie dwa lata na tarczycę aż tu bęc telefon „proszę o jak najszybszy przyjazd i rozmowę z lekarzem, wejdzie pani do lekarza bez kolejki”. Wyobraźcie sobie młodą dziewczynę która dostaje taki telefon. W moim przypadku nie obyło się bez operacji, ponieważ miałam torbiel gdzie biopsja wyszła źle. Od roku staram się żeby mój lekarz dostosował mi dawkę hormonów, ale w moim przypadku jest to bardzo trudne. Rok temu miałam operację i przez rok przytyłam 10 kilo mimo że mój sposób żywienia nie zmienił się zbyt bardzo. Jem o wiele mniej i zdrowiej, a mimo to tyje. W moim wieku jest to bardzo dołujące. Pracy też nie mam siedzącej. Mimo że dalej walczę z przybieraniem na wadze to już mam ochotę się poddać. Mimo niewielkiego wysiłku jestem ciągle zmęczona, śpiąca i do tego te wahania nastroju. Kobiety w ciąży mają lepsze samopoczucie niż ja. Gdybym mogła cofnąć czas odmowiłabym operacji..

  1. Olu, tu jest komentarz Pani, która ma namiar na endo, z którego jest bardzo zadowolona, co prawda w Warszawie, nie wiem czy to Twoje rewiry? Jeśli chcesz napiszę do niej i przekażę Ci namiar na tego lekarza. Widocznie masz źle dobrane leki, a Twój lekarz prowadzący nie umie (niestety!) Ci dobrać odpowiedniej dawki itp.

   1. Witam jestem po wycięciu tarczycy 2009 r . Początkowo brałam Novothyral ,ale bóle głowy były wykańczające . Przeszłam na euthyrox,od razu lepiej,ale ciut zaczełam przybierać na wadze . Moja ostatnia wizyta niestety już u nowego endokrynologa-2lata czekania (moja poszła na emeryturę) trwała 5min wypisanie recepty na euthyrox i badania, za pół roku ..zapraszam !!! aaa Tyję !!!!! poproszę o namiary na tego endokrynologa !

 12. Ja mialam wycieta tarczyce w styczniu 2018 (mieszkam w UK) gdyz mialam nadczynnosc i graves basedowa. Za 3 tyg mam spotkanie z chirurgiem a w czerwcu z endokrynologiem. Narazie jestem na levotyroksynie 125mcg…czuje sie lepiej po zabiegu:lepiej sypiam, lepiej oddycham, nie poce sie w nocy tak jak to bywalo ze budzilam sie cala mokra. Nadal nie koge zrzucix wagi a przytylam chyba z 30kg w ciagu 5 lat leczenia nadczynnosci tarczycy. Nie poddaje sie i napewno bede rozmawiac z lekarzami.

  1. Nie poddawaj sie ! Mialam dokladnie tak samo jak ty, przez kilka lat choroby i roznych jej etapow przytylam bardzo duzo wazylam ponad 100 kg .W desperacji przestalam brac leki na nadczynnosc i zaczelam diete i sporty w dwa lata schudlam 35 kg ale coz tarczyca dala o sobie znac wyladowalam na kardiologi z podejrzeniem zawalu a po badaniach okazalo sie ze to tarczyca , przestraszylam sie i zaczelam leczenie .Tarczyca sie rozrosla zaczela mnie dusic wiec tylko zostala mi opcja usuniecia , najpierw trzeba bylo ustabilizowac ja i osiagnac eutyreoze trwalo to trzy miesiace i w tym czasie przytylam 10 kg!!! lekarz zapewnial ze po operacji unormuje sie moja waga .Dzis 3 miesiace po operacji moge powiedziec ze mial racje chudne ,czuje sie dobrze a co najwazniejsze moje serce sie uspokoilo .Najwazniejsze to dobry lekarz endo .

 13. Jestem dwa tygodnie po usunięciu tarczycy .całkowita redakcja tarczycy zamostkowej. Biore EUTHYROX Ń 100 i 2×1 calperos 1000. Narazie czuje się dobrze

 14. Witam. Mam usuniętą tarczycę prawie dwa lata temu. Z jednej strony kikut z drugiej ponoć nic-słowa lekarza. Przed usunięciem tylko guzki nie złośliwe. Zmiana lekarza bo poprzedni super lekarz miał udar i klops. Nowy odrazu wyciąć i tyle. Głupia jakoś za mało pytań zadałam A on niechętnie odpowiadał. Efekt:
  18 kg więcej mimo iż jem niewiele głównie zdrowo. Odstępstwa są na święta itp. Pływam, chodzę i ćwiczę. Od wiosny do jesieni nawet 4 razy w tygodniu. Wcześnie tsh w normie. Innych badań hormonów nikt mi nie kazał zrobić. I leczylam tylko nadciśnienie. Teraz. Eutyrox137 powinnam 150 ale mam kołatanie serca. 2 tabletki na nadciśnienie. 3 razy dziennie 1 na depresje i raz dziennie inną też na depresje. Magnez trzy razy dziennie. Potas raz. Lek na alergie też po operacji się nasiliły problemy ze skórą raz dziennie clatra. Co tam jeszcze a cholesterol mi skoczył i tabletka. Bo podobno od niedoczynności którą teraz mam. Chyba tyle. 15 lub 16szt. A dodam że mam 45 lat i szlag mnie trafia. Gdyby mój chirurg przynajmniej chciał mnie słuchać. Gdyby to było w bardziej rozwiniętym państwie oddałabym sprawę do sądu o nie poinformowanie o konsekwencjach operacji. Jestem załamana. Dzisiaj przymierzyłam ubrania z zeszłego roku i w nic nie wchodzę. Ile mam ćwiczyć chodzić i pływać. Dobrze że to uwielbiam ale efektu spodziewanego nie ma. Pozdrawiam beztarczycowców. A i na wizytę u Endo czekam rok został jeszcze miesiąc 😁

 15. Witam serdecznie , jestem miesiąc po usunięciu tarczycy. Proszę mi powiedzieć czy bóle stawów i mięśni to normalne mam problem z poruszaniem się i wykonaniem prostych czynności. Pozdrawiam

  1. Też mam bóle mięśni i stawów .Biodro ma mi wyskoczyć ale tego już nawet nie chcę łączyć z brakiem tarczycy bo mnie szlag trafia. Ale być może. Organ który lekarze wycinają na prawo i lewo A konsekwencji negatywnych milion.Basia.

 16. Mam całkowicie wyciętą tarczycę z powodu gruczolaka. Od operacji minęło trzy i pół roku. Na początku czułam się fatalnie, chodzenie sprawiało mi olbrzymią trudność, zaczęłam tyć, byłam opuchnięta, bolały mnie stawy i kości. Dopiero po moich ciągłych prośbach i przytyciu 10 kg lekarz zwiększył mi dawkę eutyroxu z 75 do 125. Niestety w moim przypadku dawka była za mała, przytyłam 8 kg. Po zmianie lekarza od grudnia biorę Letrox 200. Wcześniej TSH wahało się między 2 a 3 w zależności od laboratorium. Obecnie TSH poniżej 1 dokładnie 0,005 i dopiero teraz czuję się dobrze. Zaczęłam powoli chudnąć, jem wszystko w rozsądnych ilościach, piję dużo wody. Czasami bolą mnie stawy i kości, wtedy sięgam po calperos 1000 i alfadiol. W trakcie operacji przecięto mi przytarczyce , nastąpił spadek PTH i podawano mi wapń dożylnie. Brak tarczycy zmienił moje życie, czuję się fizycznie i psychicznie inaczej. Chciałabym szybciej ale się nie da, trzeba zwolnić. Po prostu żyć. Pozdrawiam serdecznie

  1. Alicjo dziękuję za komentarz! Jestem pewna, że wrócisz do formy i do sprawności! Zdrowia!

 17. Witam,
  W tym tygodniu mam wyznaczony termin na całkowite usunięcie tarczycy. Mam nadczynność wraz z chorobą gravesa basedowa. Chorobę wykryto u mnie 10 lat temu. Przez cały ten okres czasu trafiałam na różnych lekarzy endokrynologów, gorszych i lepszych. Przechodziłam też niejednokrotnie bunt i odstawiałam leki, potem dochodzenie do normalnych wyników trwało dwa razy dłużej, oczywiście w przeciągu tych 10 lat zdarzały się też liczne nawroty choroby. Ponieważ zachorowałam w bardzo młodym wieku szanse na wyleczenie są znikome. Lekarz do którego trafiłam około pół roku temu powiedział, że w tym momencie całkowite usunięcie tarczycy to jedynie wyjście bo wole jest już bardzo duże. Ponownie po kilku momentach buntu w końcu to zaakceptowałam. Oczywiście nadal bardzo się boję, nie tyle co samej operacji ale tego co będzie po niej czy będzie w ogóle …Czytam różne komentarz, większość pisze że jest w porządku. Ale ja najbardziej boję się tego że nie wrócę szybko do dobrego stanu zdrowia i przez to zawalę studia…Proszę o jakiś rzetelny komentarz ile czasu u was trwała rekonwalescencja i jak wyglądał powrót do codzienności. Z góry dziękuję, potrzebuję otuchy bo stres powoli zaczyna mnie zjadać…

  1. Halo Szanowne Panie! Jakieś słowa otuchy dla Gryftona?
   Kochana trzymam kciuki, ludzie to przechodzą i dokładnie tak jak piszesz żyją bez tarczycy i sobie radzą. Mało tego kobiety rodzą dzieci. Dobrze, że już szukasz pomocy, wiesz co może się stać, ale co stac się NIE MUSI bo masz już wiedzę! To super, że jesteś taka świadoma, świadomość i poczucie odpiwedzialności za własne zdrowie jest przepustką do zdrowia. Też bym się bała, to naturalne, ale wierzę, że jesteś pod okiem specjalistów i że masz wsparcie kochających Cię ludzi. Daj proszę znać jak będziesz się czuła za kilka tygodni. Jak widzisz pojawia się tu mnóstwo komentarzy i wiele z nich służy innym za wsparcie. Usciski ogromne!!!

 18. Minęło 10 lat od usunięcia tarczycy. Zawsze byłem szczupłą osobą, nigdy nie miałem nawet kilograma nadwagi. Mam 65 lat i od lutego 2018r wszystko nagle się odmienilo. Zaczęłam tyć! !!!! Zrobiłam sobie badanie TSH, wynik dużo poniźej normy!!!! – więc powinnam chudnąć !!!!, ja już do dzisiaj (10.07.2018.) przytyłam 8 kg. Teraz ważę 65 kg, przy wzroście 158 cm. Jestem załamana, muszę zmieniać wszystkie ciuchy!!!! Co mam robić? ???

  1. Pewnie trzeba sprawdzić i inne hormony, nie tylko TSH, porównać z Pani poprzednimi wynikami i zobaczyć gdzie są dysproporcje i co się wydarzyło (może silny stres uruchomił jakieś zmiany?).

 19. proszę o namiar na endokrynologa w Warszawie o którym była mowa powyżej, jestem po resekcji tarczycy w styczniu 2017 r. i muszę pilnie skonsultować moje leczenie z innym endokrynologiem gdyż po kolejnych zmniejszanych dawkach euthyroxu N ze 150 mg na obecne 125 mg moje samopoczucie bardzo się pogorszyło.

 20. Podzielę się może moja historia. Mam zdiagnozowane wole guzowate, oba płaty. Liczne guzki, największe ok. 1cm. Robiłam.biopsje największych, w jednym wyniku wole guzowate z torbielą , w drugim z prawdopodobnie z komponentem guzka brodawkowatego. Wyniki nie są jednoznaczne. Hormony w normie, TSH przy dolnej granicy. USG robię co jakoś czas, stopniowo sie powieksza, ale nie doskwiera mi nic jeśli chodzi o zdrowie. Diagnozę postawiono jakieś 10lat temu. Do tej pory każdy endokrynolog kazał usunąć. Jeden z chirurgów jednak powiedział.cos, co zapadło mi w pamięć. Otóż po wstępnym opierdzielu, że chodzę z taką tarczyca stwierdził mimochodem, że lepszy organ byle jaki, ale własny, niż leki do końca życia. Od 10lat nie zdecydowałam się na operację. Urodziłam dwoje dzieci, Endo mnie straszy osłabienie przełyku że względu na stały ucisk przez tarczycę, możliwym rakiem, ale paradoksalnie brak nowotworu jest dla mnie powodem wstrzymywania decyzji. Cały czasbzwlekam z podjęciem.decyzjo, bo wiem że usunąć łatwo, gorzej potem z tym żyć. Bardzo proszę o kontakt do jakiego rozumnego endokrynologa, najlepiej z holistycznym podejściem do pacjenta, który zechce współpracować a nie tylko jest rzeźnikiem. I jeszcze pytanie, jak mogę usprawnić swoją tarczycę dieta? Wiem że zmiany się nie cofną, ale może mogę zapobiec powiększaniu się wola?

  1. Joanno napiszę do Ciebie maila. Nie trafiłam na endokrynologa holistycznego, za to są tacy dietetycy. Wszystko się może cofnąć, przecież ludzie wychodzą z nowotworów wcale nie kładąc się pod skalpel, więc wszystko jest w zasięgu Ciebie. Nie wiem jak wygląda Twoja dieta, ale napewno trzeba z niej wyrzucić oleje roślinne (jeśli używasz), które są bardzo prozapalne. Dieta protarczycowa https://olchasosnowa.pl/rewolucyjna-leczenie-niedoczynnosci-tarczycy/

 21. Drogie Panie!

  miałam operację całkowitego usunięcia tarczycy w marcu 2018 – wole guzowate i podejrzenie nowotworu pęcherzykowatego. Zwlekałam z decyzją ponad 6 lat od diagnozy o wolu (o komórkach nowotworowych dowiedziałam się dopiero po biopsji przed operacją) W tym czasie zmagałam się z trudnościami w oddychaniu, gdyż tarczyca uciskała tchawicę, zmęczeniem i brakiem ogólnej energii życiowej. Niemnniej, także w tym samym czasie, koleżanka namówiła mnie na siłownię. Zaczęłam trenować prawie codziennie – ćwiczenia siłowe, zumba, TBC,po pewnym czasie ćwiczeń nawet biegałam na bieżni bez większego zmęczenia około pół godziny. Schudłam ponad 10 kg pomimo braku szczególnej diety i odstawiłam leki na astmę. Niestety, po zaprzestaniu ćwiczeń waga zaczęła wracać, a tarczyca doskwierać jeszcze bardziej. W końcu zdecydowałam się na operację, na którą dosłownie wypchnęła mnie koleżanka. Trafiłam do dr.Chmielewskiego (onkolog) w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie. To naprawdę wspaniała placowka i serdecznie ją polecam! Jka i samego doktora, który zna się na rzeczy, chociaż w obejściu jest dość szorstki.
  Lekarz usunął mi tarczycę całkowicie. Leżałam w szpitalu 9 dni aby unormować poziom wapnia, który bardzo spadł. Mówiłam od razu, ale struny głosowe mialam podrażnione, nie mogłam mówić głośno ani w wysokich tonach. Lekarz powiedział, że to normalne i powinnam jeszcze poczekać zanim pójdę do foniatry. Faktycznie, z kolejnymi tygodniami jest coraz lepiej, chociaż jeszcze nie idealnie. Może jednak do foniatry się zgłoszę, aby uaktywnić zastałe struny głosowe.
  Co do samej operacji i samopoczucia po niej to JEST SUPER. Oddycham normalnie, mogę spać na plecach, bo nic mnie nie dusi, nie jestem zmęczona po zrobieniu kilku kroków lub wejściu na schody. Minus – leki do końca życia. Narazie biorę euthyrox 100. TSH po operacji było na poziomie 40 przy normie ok 4, więc mega niedoczynność. NIedlugo idę na kontrolę sprawdzić poziom hormonów i wapnia.
  Niestety, sporo przytyłam. Jednak nie przejmuję się tym za bardzo gdyż mam nadzieję, że po unormowaniu hormonow i powrocie do ćwiczeń będą efekty w postaci utraty wagi. U mnie największy problem to włosy – wypadają mi dosłowinie garściami! Prawie wyłysiałam nad czołem. Narazie lekarz nie podjął kroków w tym kierunku. Jeżeli macie takie doświadczenia i jakieś rady to proszę o pomoc!

  Każda decyzja o operacji tarczycy jest bardzo indywidualna i wymaga szczegółowego rozpatrzenia, mogą być poważne komplikacje, o czym lekarze czasem mowią dość enigmatycznie, jak utrata głosu, trzęsawka, kurcze kończyn, brak energii, depresja, nadwaga.
  Jednak jestem zdania, że w przypadku przerostu wola absolutnie nia ma na co czekać, będzie tylko gorzej, a nie lepiej z czasem…

  Pozdrawiam i życzę zdrowia i dobrych lekarzy!

 22. Witam,
  Bardzo proszę o pomoc. Mam 50 lat. 10lat temu miałam operację wycięcia macicy. 2 lata temu dopadł mnie rak złośliwy pęcherzykowaty tarczycy. Wycięli mi tarczycę. Nie mam przerzutów. Biorę leki na nadciśnienie. Od operacji przytylam 20kg w mgnieniu oka. Choćbym nie wiem jak ograniczała jedzenie waga nie spada. Może robię coś źle, czy jest szansa przy braku tak ważnych narządów hormonalnych schudnąć?

 23. Witam. Mam 49 lat. 3 czerwca wycięto mi prawie całą tarczycę,( tj prawy płat 100%, a lewy prawie). Wole miało tak wiele guzów, ze mimo 6 punktowej biopsji nie wykryto nic groźnego. Po operacji histo znaleźli jednak jedną złośliwą zmianę wielkości 8 mm ( rak brodawkowaty)usadowioną na zewnętrznej części płata. 3 miesiące stresu i dowiedziałam się, ze chirurdzy nie chcą mnie ciąć drugi raz, ale będę miała podawany jod, ale dopiero w kwietniu 2019r. Po operacji miałam wszystkie wyniki bdb. Ze względu na nowotwór musze doprowadzić swoje TSH do wyniku poniżej 1, a mam ok. 4. Właśnie zwiększono mi Letrox do 150. Nigdy nie miałam problemów z waga. Do niedawna byłam też bardzo aktywna fizycznie. Min. bez problemów, a z ogromna przyjemnością biegałam maratony. Do operacji skłoniło mnie oczywiście moje wole, ale i również beznadziejne samopoczucie, permanentne zmęczenie, przygnębienie i spadek formy intelektualnej, wieczne rozdrażnienie itp. Im więcej czasu od operacji mija tym czuję się słabsza. Nie potrafię przespać żadnej nocy w całości. Budzę się bez powodu, lub budzą mnie paskudne skurcze łydek. Coraz częściej i dłużej bola mnie stawy barkowe, łokciowy, a teraz przyplątał się biodrowy. Mimo, że jestem na zwolnieniu i staram się zdrowo odżywiać mam problemy z napadami ogromnego apetytu nad którym nie panuję. Dotyczy to głównie słodyczy. Nigdy dotąd nie miałam z tym problemów. Ogólnie czuję się fatalnie i bardzo słaba. Mimo, że moja waga jest ok (167/62) i wzrosła tylko o 2 kg od dnia operacji, to czuję, że wszystko zamiast ku dobremu idzie ku gorszemu. Dodam tylko, ze wyniki morfo, wapnia i fosfo oraz wszystkich hormonów poza tsh są OK.
  Czy ktoś miał podobnie jak ja? Jak sobie z tym poradził? Ile na to potrzebował czasu. Jak to może być jeszcze po jodzie??
  Może ktoś zna jakiegoś dobrego endokrynologa we Wrocławiu, Opolu lub na Śląsku.
  Za każda wskazówkę, radę lub opowieść o swoim przypadku będę bardzo wdzięczna.
  Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *