Grzybica pochwy to infekcja, na którą, na pewnym etapie życia, narażona jest każda kobieta. Każda. Ciąża, terapia hormonalna, basen czy niekontrolowana cukrzyca. Mogą to być pojedyncze epizody. Albo chroniczna przypadłość. Jej przyczyną jest rozrost drożdży candida, które zasiedlają to środowisko w sposób naturalny. Bakterie, sąsiedzi drożdży, wytwarzają kwas zapobiegający przerostowi. Więc kiedy rutynowe czynności bakterii zostaną zakłócone, górę bierze candida.
Internety huczą od objawów, więc daruję sobie ich powielanie. Poza tym te kobiety, które infekcje przeszły, wiedzą w czym rzecz. Choć grzybica nie jest klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, problem występuje częściej u kobiet aktywnych seksualnie.
Większość infekcji może być wyleczona bez tabletek na receptę od ginekologa. Tak, naturalne leczenie grzybicy pochwy jest całkowicie możliwe.
Olej kokosowy na infekcję pochwy
Raczej nie łączy się go z leczeniem grzybicy pochwy. A tymczasem, jako naturalny środek przeciwgrzybiczy, radzi sobie z tą przypadłością bardzo dobrze. Są na to badania. I tak w jednym z nich olej kokosowy zabijał 52 gatunki candidy. Oleju używamy miejscowo, 2-3 razy dziennie, aż do uzyskania ulgi. Warto włączyć go także do diety. (Oraz do pielęgnacji włosów. To tak na marginesie.)
Ocet jabłkowy
Zawarte w nim enzymy pomagają w utrzymaniu odpowiedniego ph pochwy, dzięki czemu przerost drożdży jest utrudniony. Ocet wzmacnia odporność, pomaga budować dobrą gospodarkę bakteryjną w jelicie i w pochwie. No i ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Można stosować płukanki z bio, niefiltrowanego octu (2 razy dziennie) – 3 łyżki octu na 2 filiżanki ciepłej wody. Innym sposobem jest rozcieńczenie octu pół na pół z wodą, nasączony w takim roztworze tampon aplikuje się na 10-15 minut. Po wyjęciu tamponu, płuczemy wodą. Czynność powtarza się raz dziennie. Ocet można także wykorzystać w kąpielach i robić 15-minutowe nasiadówki w wannie. Wystarczą 2 szklanki octu. Takie octowe kąpiele można odbywać także raz dziennie. Ocet nada się także do walki z grzybicą stóp.
Kwas borowy
Kwas ma łagodne właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze i…tak! jest skuteczny w leczeniu grzybicy pochwy. Może wiele osób się zdziwi, ale są badania, w których jego skuteczność została potwierdzona. 14-dniowa kuracja kwasem (czopki dopochwowe) przynosiła lepsze rezultaty w porównaniu z doustną dawką flukonazolu (popularny antybiotyk) u kobiet z cukrzycą. Kwas borowy jest skuteczną i tańszą alternatywą leczenia i co bardzo ważne – bezpieczną. Czopki mogą być przygotowane w domu. Do ich przygotowania, oprócz kwasu, potrzebne są kapsułki żelatynowe w rozmiarze 00. Pojedynczą wypełniona kwasem kapsułkę stosuje się na noc 1-2 w tygodniu. Inną opcją są okłady z roztworu kwasu. 1 łyżeczkę kwasu rozpuszcza się w 2 szklankach ciepłej wody. Okład trzyma się kilka minut, po czym spłukuje wodą. Czynność należy powtarzać codziennie przez 2 tygodnie.
Kobiety w ciąży nie powinny stosować kwasu borowego. Uwaga. Może on wywołać pieczenie.
Aloes
Zawiera enzymy, witaminy i aminokwasy, które pomagają w hamowaniu rozrostu candidy. Aloes ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, co oczywiście ułatwia leczenie grzybicy. Jak przygotować kojący żel? 2 łyżki świeżego żelu wymieszaj ze świeżym sokiem pomarańczowym (1 szklanka) lub wodą. I pij raz dziennie. Żel można też stosować na zainfekowane miejsce kilka raz dziennie, aż do uzyskania poprawy. Przed użyciem dokładnie wymyj liście. Aloesowy sok spożywany w nadmiarze może doprowadzić do sensacji jelitowych.
Olejek z oregano
Olejek z dzikiego oregano to kolejne sztuczne remedium. Zawiera 2 naturalne substancje przeciwbakteryjne – karwakrol i tymol, które pomagają odwodnić i zabić komórki candidy. Olejek jest niezwykle silny, koniecznie trzeba rozpuszczać go w oleju bazowym (oliwa z oliwek, olej kokosowy). Moim zdaniem stosunek 1:1 jest zbyt silny (zakładając, że posiadamy wysokiej jakości olejek eteryczny), dlatego zaczynałabym od jednej kropli na łyżkę i obserwowała postępy. Olejek aplikujemy miejscowo 2-3 razy dziennie przez tydzień. Kobiety w ciąży powinny unikać tego olejku.
Olejek z drzewa herbacianego
O jego właściwościach pisałam wcześniej, chętnych zapraszam do lektury. Jak go stosować w przypadku grzybicy pochwy? Rozpuść 5-10 kropli olejku w 4 szklankach wody i przemywaj roztworem pochwę 2 razy dziennie, do ustąpienia infekcji. Olejek można dodawać także do kąpieli. Także w kontaktach z olejkiem z drzewa, kobiety w ciąży powinny go unikać.
Czosnek
Naturalne leczenie grzybicy pochwy niektórzy rozpoczynają od kuracji czosnkowej. Jest ona dość hardkorowa, ale niezwykle skuteczna. Obrany ząbek czosnku aplikuje się na noc, rano usuwa i przemywa zainfekowane miejsce wodą. Można to powtórzyć 2-3 razy. Warto go włączyć również do diety. Niestety czosnek zabija nie tylko niechcianych gości, także nasze korzystne bakterie, w skrócie wyjaławia. Dlatego rozpoczynając taką kurację (ale także każdą inną), koniecznie trzeba rozpocząć kolonizację jelita dobrą florą bakteryjną.
Soda oczyszczona
Mam nadzieję, że ten produkt nie służy Ci już tylko jako spulchniacz do ciast. Jeśli to się w Twej kuchni jeszcze nie zmieniło, przeczytaj to. Tymczasem soda zabija także drożdże i grzyby! Naturopaci proponują kąpiele w roztworze sodowym. Na wannę wody użyj 1 szklanki sody i mocz się 10-15 minut codziennie przez tydzień (takie kąpiele mają szereg korzystnych właściwości). Warto ją także popijać przez 2 tygodnie. I tu znów odsyłam do mojego artykułu na temat sody, bo tam są wytyczne co i jak.
**
Grzybica pochwy to nader często odzwierciedlenie kiepskiej gospodarki bakteryjnej naszych jelit. Stąd leczenie infekcji powinno się łączyć z naprawą flory bakteryjnej jelit. Tutaj znajdziesz kilka sugestii w tej kwestii. Co do profilaktyki, nie odkryję nowego kontynentu, ale przypomnę, że bawełniana bielizna to podstawowe wyposażenie. Infekcjom sprzyjają gorące kąpiele, zapachowe, chlorowane tampony i podpaski, odświeżające spreje do części intymnych. Im mniej chemii tym lepiej. A najlepiej wcale.
Koniecznie usuń cukier z diety, także ten w postaci fruktozy, czyli owoce, wprowadź probiotyczne jedzenie, rozważ dietę, która Cię odżywi.
Czy nie wspomniałam o jakimś skutecznym naturalnym remedium? Proszę dodaj go w komentarzu.
Źródła http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-vaginal-thrush.html/3 ; https://draxe.com/vaginal-yeast-infection/
Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia
Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy – odpowiedzialne). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.
Dziękuję,że jesteś i, że piszesz! Pozdrawiam serdecznie, będę dzielić się blogiem szeroko -_-
Laspire dziękuję <3