Twoja kanapa szkodzi tarczycy

Nasze modne, wygodne kanapy i fotele wypełniane są ognioodporną chemią,  toksycznym środkiem o nazwie polibromowane etery difenylowe (PBDE). Wynalazek znajduje się w piance. Stamtąd wydobywa się PBDE sprytnie na zewnątrz, zatruwając powietrze, którym oddychamy, mieszając się z kurzem, który połykamy. Czy rzeczywiście jesteśmy gotowi poświęcać nasze zdrowie, w zamian za to, że oglądając tv kanapa nie stanie w ogniu? Okazuje się, że tak! Że ludzie są na to gotowi (ale nie wiedzą, że globalny rynek PBDE jest warty 3 miliary dolarów rocznie), a poczucie bezpieczeństwa  jest ułudne. Alpiniści. Czy więc ogień naprawdę nie ima się tych materiałów? Otóż ktoś nas robi w konia.

Co z tą tarczycą?

Ognioodporne tworzywa niestety bardzo źle oddziaływają na dzieci. Badania przeprowadzone na Berkley wykazały, że ekspozycja na te materiały przyczyniała się do opóźnień na tle neurozwojowym, w tym do osłabienia koordynacji ruchowej i poznawczej u dzieci w wieku szkolnym. Ale i dorośli i ich tarczyca, zwłaszcza kobiety po menopauzie, mogą być narażeni na szkodliwe działanie owych materiałów.

Estrogeny kooperują z hormonami tarczycy, a chemikalia zawarte w materiałach ognioodpornych zakłócają działanie estrogenów, co oczywiście przekłada się na sprawność tarczycy (więcej o problemach z tarczycą tu i tu). Kobiety z wysokim stężeniem PBDE we krwi są bardziej narażone na choroby tarczycy. Te po menopauzie mają dodatkowo niższe poziomy estrogenów, co sprawia, że ich pozycja w walce o zdrową tarczycę jest dodatkowo osłabiona.

Co czyha w naszej kanapie

PBDE, jak większość chemicznego świństwa, rozkłada się bardzo wolno i pozostaje aktywne w środowisku i naszych fotelach przez lata. Dlatego nowe meble pozostają toksyczne.. przez długi czas. A poliuretany? SWego czasu szalenie modne. Tak, one też nie są naszymi przyjaciółmi. Dlatego, jeśli jakikolwiek mebel ma uszczerbek w piance, powinien być naprawiony/wymieniony. Najlepiej jednak meble poliuretanowe omijać łukiem szerokim i szukać alternatywnych wypełnień, naturalnych.

Stare wykładziny to także siedlisko PBDE. Jeśli są uszkodzone powinny być uprzątnięte w bezpieczny sposób. Podczas ich usuwania przede wszystkim zabezpieczamy się przed wdychaniem zawartej tam chemii i uważamy, aby nie uszkodzić materiału. Należy także zadbać, aby pyły i kurze nie przedostały się do innych pomieszczeń. PBDE może się także znajdować w urządzeniach rtv starszej daty, telefonach komórkowych czy tonerach.

Czy ognioodporne materiały rzeczywiście zapewniają bezpieczeństwo? Bo taka jest ich rzekoma rola – w razie pożaru mają być bezpieczną przystanią? Powtarzam – nie są. Kopcą się i to jak. Amerykańscy strażacy nagminnie zapadają na raka i łączy się to bezpośrednio z wdychaniem chemicznych związków wydobywających się z płonących domowych utensyliów. Dla chętnych debata o pseudo bezpieczeństwie bezpiecznych materiałów w USA.

Co zrobić, żeby materiały ognioodporne się mnie nie imały?

Ciężko jest unikać całkowicie ekspozycji na owe materiały. Dla czujnych i świadomych jest kilka opcji, które można wprowadzić w życie:

– omijamy meble, w składzie których jawi się materiał ogniotrwały

– unikamy mebli i gadżetów dziecięcych wypełnionych pianką poliuretanową– materacyków, poduszek do karmienia, wózków, krzesełek, fotelików samochodowych

– jeśli posiadamy meble ze środkami ognioodpornymi, często myjemy podłogi na mokro, zbierając kurz, który zawiera szkodliwe substancje. Warto w takiej sytuacji myć regularnie ręce, aby minimalizować przenoszenie chemikaliów do ust.

W USA pojawiają się firmy, które pracują nad produkcją materiałów, które poradzą sobie z odpieraniem ognia, ale jednocześnie będą bezpieczne, pozbawione petrochemicznych syfów, penetrujących tarczyce i ogólnie nasze zdrowie. Pracują one nad organiczną bawełną i wełną. Zbierają nie tylko certyfikaty eko, ale także potwierdzające ich skuteczność. Firmy tworzą produkty dla dzieci, co oczywiście cieszy, bo świadomość będzie wzrastać wraz z wzrostem dzieci 😉

Podobało się? Kciuk w górę i biegusiem na mój profil na FB! : )

Źródła 123

 

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy – odpowiedzialne). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 591 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *