Higiena jamy ustnej. Czy można cofnąć próchnicę?

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda! Ciężko Fasolkom nie przyznać w tej kwestii racji. Przygoda z uzębieniem to codzienna, mozolna wędrówka, zahaczana od czasu do czasu o fotel dentystyczny. No właśnie – ludzie trafiają na fotel pomimo pilności, używania superpast i superszczotek. Słabe geny, taka uroda, usłyszymy. Czy można cofnąć próchnicę?

Zdrowe zęby to nie tylko życie bez strachu przed dentystą, ale przede wszystkim zdrowe ciało (i łatwiejsze relacje z otoczeniem, bo nie dotyczy nas ten problem). Wiele badań przeprowadzono i dowiedziono, że mnóstwo chorób ma swój zaczątek w zębach. Nasze ciało to system naczyń połączonych. A jama ustna, jak lusterko, odbija stan całego organizmu.

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć

Ci, którzy rezygnują (świadomie lub nie) z mycia zębów dwa razy dziennie, mają większe szanse na choroby serca. Choroby dziąseł przyczynić się mogą do śmiertelnego zawału serca. Ponadto ryzyko zachorowania na cukryzcę typu 2 wzrasta o 700% .

Poza tym słaba kondycja zębów może i powoduje:

– przykry oddech, o jego przyczynach pisałam tu,

– demencję – o 65% wzrasta ryzyko demencji, kiedy zęby nie są szczotkowane dwa razy dziennie,

– zapalenie pluc – systematyczne mycie zębów zmniejsza ryzyko zapadnięcia na zapalenie płuc o 40%; z kolei dla osób z zapaleniem przyzębia to ryzyko wzrasta już o 300%.

– zaburzenia erekcji – pojawia się dwa razy częściej u osób z chorobami przyzębia,

– choroby nerek

Oczywiście na stan zębów wpływ ma także dieta i nitkowanie oraz sposób w jaki zęby są myte.

O tym Fasolki nie śpiewały – nitkowanie

Nitkowanie jest niezwykle ważną czynnością, a często lekceważoną. W sytuacjach krytycznych struga się zapałkę, sięga po wykałaczkę, bo nitka to wciąż niepowszechny wynalazek w polskich chałupach. Nitkowanie usuwa bakterie przyczyniające się do powstawania płytki nazębnej, która zamienia się w kamień nazębny. To ostatecznie kamień nazębny prowadzi do próchnicy.

Technika używania nitki dentystycznej jest oczywiście ważna. Nitka powinna przeczesać powierzchnię boczną każdego zęba, z każdej strony. Podczas nitkowania mogą się ujawniać potencjalne problemy. Krwawienie dziąseł, na przykład, to znak ostrzegawczy informujący o znajdujących się w jamie ustnej bakteriach, które za pomocą krwiobiegu łatwo mogą się rozprzestrzenić po całym organizmie i powodować stany zapalne. W takim wypadku częstsze szczotkowanie i używanie nici w delikatny sposób powinno pomóc w wzmocnieniu dziąseł i pozbywaniu się niechcianych bakterii.

Mycie zębów z zegarkiem

Według wiedzy naukowców optymalny czas szczotkowania wynosi 2 minuty, a idealny nacisk to 150 gram, co jest równe ciężarowi pomarańczy. Zbyt długie mycie pod zbyt silnym naciskiem nie przyniesie dodatkowych korzyści, wręcz odwrotnie. Jeśli dziąsła krwawią nie ma potrzeby wyżywać się na zębach, delikatne ruchy są jak najbardziej wskazane. Osobom dysponującym zdrowym uzębieniem poleca się dynamiczniejsze ruchy, które pobudzają mikrokrążenie i remineralizację zębów. Myjemy także język.

Nie bez znaczenia jest oczywiście pasta do zębów. Coraz więcej na rynku past bez fluoru i po nie sięgajmy. Można także przygotowywać pasty własnoręcznie, bazujące na oleju kokosowym i sodzie oczyszczonej, wzbogaca się ją szczyptą soli himalajskiej, miętowym olejkiem eterycznym. Internet jest pełny przepisów. Pasty z fluorem i innymi dodatkami, m.in. sztucznymi słodzikami, sztucznymi barwnikami, są zwyczajnie toksyczne.

Ssanie oleju vel płukanie olejem

Ssanie oleju to praktyka ajurwedyjska, która ma fantastyczne właściwości. Przede wszystkim olej wyciąga toksyny, patogeny i szkodliwe bakterie. Wyobraźmy sobie olej w samochodzie, który zbiera pył i brud, aby silnik pracował sprawniej. Tak właśnie działa na cały organizm ssanie oleju. Do tej czynności polecany jest zwłaszcza olej kokosowy, który ma szereg zastosowań. Ze względu na właściwości antybakteryjne jest szczególnie polecany do płukania jamy ustnej.

Jak się do tego zabrać? Poleca się przystąpić do tego z samego rana, zaraz po przebudzeniu. Stołową łyżkę oleju trzymamy w ustach przez 15-20 minut. Olej powinien przelewać się między zębami. W ten sposób neutralizuje on patogeny i inne zanieczyszczenia. Po zakończeniu ceremonii olej należy wypłukać (najlepiej do kosza na śmieci) i w żadnym wypadku nie połykać. Może on przybrać żółtawy lub mleczny kolor, niech Cię to zdziwi.

Kwas fitynowy winnym

Kwas fitynowy zawarty jest w orzechach, ziarnach, nasionach, roślinach strączkowych i w znacznie mniejszych ilościach w niektórych owocach i warzywach. Nasz oragaznim przekształca kwas w fityniany, które nie są przyswajalne i wytrącają wapń, kwas zakłóca wchłanianie innych minerałów i osłabia m.in. zęby. Po to moczy się orzechy, aby pozbyć się go.

Nowoczesne metody uprawy z użyciem dużej ilości nawozu fosforowego oznaczają wyższą zawartość kwasu fitynowego w produktach rolnych. Płatki owsiane, soja, wspomniane orzechy, spożywane na porządku dziennym, zawierają go niestety wiele, co oznacza, że kwas spożywany jest w nadmiarze. Przekłada się to na słabe, schorowane zęby, niedobory minerałów i osteoporozę. Ale nadmiar kwasu fitynowego szkodzi nie tylko dorosłym, także, a może zwłaszcza, dzieciom. W przypadku maluczkich kwas może doprowadzić do niedoborów wapnia, wolnym wzrostem kości, krzywicy, próchnicy, niedokrwistości z powodu braku żelaza, a nawet opóźnienia umysłowego.

Samouzdrawianie czyli…

Remineralizacja zębów. Tak, zęby mają tę super moc, odnawiają się i regenerują, tak jak kości. Nie tylko odbudowuje się szkliwo, ale także zębina. Proces ten zachodzi wówczas, kiedy stworzymy do tego odpowiednie warunki. Eliminujemy kwas fitynowy z diety (co całkowicie osiągnąć jest ciężko, więc ograniczajmy go chociażby poprzez moczenie orzechów i nasion, w tym sezamu, który zawiera go dużo), a dołączymy do niej minerały i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, zwłaszcza witaminę D, ale także A, E oraz K. Dietę uzupełniamy o dobre tłuszcze, zwłaszcza olej kokosowy.

Nowotwory jamy ustnej i gardła i co jeszcze

Kiepska kondycja zębów jest bezsprzecznie przyczyną pojawiania się nowotworów w głowie i w gardle, co zostało wykazane przez International Head and Neck Cancer Epidemiology (INHANCE) Consortium.  Poza tym zły stan jamy ustnej umożliwia infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które mogą doprowadzić do rozwoju raka jamy ustnej, migdałków, czy nasady języka.

Jamę ustną zasiedlają też kolonie korzystnych bakterii, których nie chcemy się pozbywać, a stworzyć im dobre warunki do pracy. Reklamowane płyny do plukania jamy ustnej na bazie alkoholu dedykowane są do zabijania złych bakterii. Niestety zagłada czeka także te przyjazne. Dbanie o homeostazę w jamie ustnej przekłada się na wzmocnienie układu trawiennego i odpornościowego. Mikrobiom jamy ustnej bierze nawet udział w produkcji niektórych witamin.

W jaki sposób dbać o mikrobiom jamy ustnej?

Zamiast skupiać się na zabijaniu niekorzystnych bakterii, próbujmy nie zakłócać mikroflory, która działa na naszą korzyść. Wiele bakterii działających pozytywnie w obrębie naszej jamy ustnej, może wypracować pategoniczne wersje, wtedy gdy coś zakłuci ich pracę. Niestety nawet naturalne środki, takie jak olejki eteryczne  z drzewa herbacianego, oregano i tulsi, mogą do tego doprowadzić.

Choroby autoimmunologiczne uleczalne

Probiotyki nie działają bezpośrednio w jamie ustnej, ale spożywanie ich w postaci kiszonek (codziennie) przełoży się na  wspieranie mikrobiomu jamy ustnej. Dieta neutralizująca stany zapalne to kolejny krok w stronę zdrowych zębów. Unikanie niżej wymienionych pokarmów lub pseudopokarmów w dłuższej perpektywie przekłada się na prozdrowotne efekty:

– cukier rafinowany, przetworzona fruktoza i przetworzone zboża. Zwykło się uważać, że cukier powoduje próchnicę. To poniekąd prawda, gdyż karmi on niekorzystne bakterie, ale większą szkodą płynącą ze spożycia cukru jest to, że zmienia on ph organizmu. Aby przywrócić właściwe ph, minerały, w tym wapń, są pobierane z kości i zębów, co osłabia je oczywiście znacznie,

– utleniony cholesterol, czyli zjełczały tłuszcz,

– pokarmy gotowane w wysokiej temperaturze,

– tłuszcze trans,

– uszkodzone omega 6, znajdujące się w przetworzonych olejach roślinnych.

Niektóre składniki odżywcze mają ponadprzeciętny wpływ na stan jamy ustnej. Są to witamina C oraz koenzym Q10 (krwawiące dziąsła mogą być sygnałem świadczącym o niedoborze tego składnika).

Krzemionka, fluorek wapnia, weglan wapnia sprzyjają zdrowiu jamy ustnej i są polecane przez homeopatów. I teraz najważniejsze – czyli co zrobić, aby cofnąć próchnicę!

4 strategie, które poprawią zdrowie jamy ustnej i mogą cofnąć próchnicę (jeśli będziesz konsekwentny)

  1. Zdrowia dieta – pełna świeżych owoców i warzyw, orzechów, ziaren, dobrego nabiału. To także unikanie cukru i procesowanej żywności oraz kwasu fitynowego. Dobra dieta jest kluczem do zdrowych zębów. Serio.
  2. Kiszonki w postaci warzyw, ale także kefiru czy maślanki.
  3. Szczotkowanie zębów 2 razy dziennie pastą domowej roboty i codzienne nitkowanie. Raz, dwa razy w tygodniu szczotkowanie aktywnym węglem, który świetnie wyciąga toksyny.
  4. Płukanie olejem.

Picie fluoryzowanej wody i używanie past z dodatkiem tego pierwiastka nie sprzyja, wbrew światłym opiniom, zdrowiu zębów. Na stos z sieciówkowymi pastami. Fluor jest bardziej toksyczny od ołowiu. Nitki dentystyczne także są fluoryzowane…

Jeśli mamy ubytki zadbajmy o to, aby pozbyć się wypełnień z rtęcią i fluorem. Niestety martwe zęby są martwe, a zatem są siedliskiem patogenicznych bakterii i w związku z tym reżim dbania o resztę zdrowych jest nieodzowny.

PS. Jeśli spodobał Ci się ten tekst (lub inny) będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komenatarza. To mała rzecz, a bardzo ważna dla mnie (i dla każdego innego twórcy, z którego pracy korzystacie)! Jeśli udaje Ci się wprowadzać w życie zmiany przy nieświadomym współudziale twórcy, podziel się od czasu do czasu taką informacją. Twórcy internetowi miewają wątpliwości czy ich praca jest przydatna i potrzebna, a kilka krytycznych komentarzy potrafi podciąć skrzydła i zniechęcić do pracy. Brak jakichkolwiek głosów z kolei łatwo uwierzyć, że nikomu nie zależy na naszej pracy. Dziękuję za zrozumienie!

Podobało się? Kciuk w górę i biegusiem na mój profil na FB! : )

Dodaj mój blog do obserwowanych na Bloglovin! Lub Feedly 

 

Źródła 12, 3

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 2 951 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

4 Replies to “Higiena jamy ustnej. Czy można cofnąć próchnicę?”

    1. Tak, jak najbardziej. To jest taki bardzo delikatny detoks (przy karmieniu odradza się silne oczyszczanie organizmu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *