Jak podawać witaminę C niemowlakom i dzieciom?

Sporo szumu wokół witaminy C w Polsce wywołał pan Zięba, naczelny naturopata Polski, który mocno potrząsnął umysłami. A raczej otworzył ludzi na alternatywne opcje. M.in. na sławetną witaminę. Jej megadawki mogą zastąpić antybiotyki, leki antyhistaminowe, środki przeciwgorączkowe, środki zwalczające toksyny i leki antywirusowe. Zatem krótko o tym jak podawać C niemowlętom i dzieciom.

Różni lekarze praktykowali różne dawki, wszystkie jednak łączy jedno – skuteczność

Witamina C jest obecna w mleku matki, jeśli jednak karmione piersią (lub już nie) dziecię zmorzy przeziębienie można mu pomóc podając ją doustnie. Ale profilaktycznie też, a nawet bardzo! Askorbinian sodu może być podawany niemowlętom ważącym 4,5 – 9 kg.

Dzienna dawka to 500 – 1000 mg dzielona na kilka porcji, dosypywana do soku. Problemem jest oczywiście podanie soczku niemowlęciu popijającemu tylko i wyłącznie mleko. Tu sięgnęłabym rady lekarza naturopaty. Dla starszych dzieciów najlepszą opcją jest świeżo wyciskany sok pomarańczowy z wymieszaną w nim dawką askorbinianu sodu. Bobasy, które nie spożywają (jeszcze) cytrusów mogą popijać sok z jabłek (oczywiście świeży).

Aby dobrać odpowiednią dawkę w przypadku starszych dzieci, ich wiek trzeba pomnożyć przez 1000 mg. W taki sposób pięciolatek otrzyma 5000 mg witaminy C dziennie, oczywiście nie jednorazowo. Można podawać ją także w formie tabletek przeznaczonych dla dzieci. Tabletkę można pokruszyć lub podać dziecku do pogryzienia.

Dr Fred D. Klenner, lekarz, opracował terapię podawania witaminy C podczas infekcji, o prostym wzorze – 350 mg witaminy na kg masy ciała dziennie. Niemowlę o wadze 3-4 kg powinno otrzymać 1200 mg witaminy C na dzień w 9 porcjach po 130-135 mg. Dziecko o wadze 6,5 kg otrzyma 2300 mg także w 9 porcjach po 250 mg. Dawki wydają się dość wysokie, jednak wg doktora są dozami umiarkowanymi. W przypadkach infekcji wirusowych stosował on dożylne dawki, nawet czterokrotnie większe. Przedawkowanie kończy się jedynie rozwolnieniem, które oznacza nasycenie organizmu witaminką.

Dr Lendon H. Smith, pediatra, który optował za naturalnymi sposobami leczenia, przede wszystkim dietą,  proponował podawanie 100 mg witaminy C dziennie niemowlętom już od dnia narodzin. W razie infekcji zalecał dozowanie co godzinę 500 – 1000 mg.

Proponowane przez lekarzy dawki, choć wydają się wysokie, dla niektórych dzieci mogą być nawet za niskie. Każdy ma inne zapotrzebowanie. Wynika to nie tylko z genetycznych uwarunkowań, ale też indywidualnej biochemii, a także diety i stresu.

Jeśli dziecko nie toleruje sodu, alternatywą jest askorbinian wapnia, którego dodatkową  zaletą jest to, że nie jest kwaśny.  Najlepszą opcją jest jednak podawanie witaminy C liposomalnej, której wchłanianie jest skuteczniejsze, przez co jest dość droga. Nie jest kwaśna i nie podrażnia jelit, tak jak askorbinian sodu.

Dr Klenner podawał witaminę C kobietom w ciąży i nie zaobserwował żadnych niepożądanych skutków ani w czasie ciąży, ani w czasie porodu (będąc w ciąży niemal codziennie przyjmowałam witaminę C, w każdym trymestrze zwiększając dawkę). Klenner zaobserwował, że witamina C przyczynia się do szybszego i łatwiejszego porodu bez komplikacji. Widząc, że dzieci matek, którym podawał witaminę C, rodziły się zdrowe, niejako kontynuował podawanie im 50 mg tuż po narodzinach. Karmiącym mamom zalecał przyjmowanie witaminy C.

Przy okazji.

Jeśli zastanawiasz się czy jest coś, co może poprawić funkcjonowanie i rozwój Twego dziecka, poznaj 9 prostych prozdrowotnych sposobów.

Jeśli zmagasz się z osłabioną odpornością swej latorośli, zobacz czy brud i bakterie mają z tym coś wspólnego.

PS. Jeśli spodobał Ci się ten tekst (lub inny) będzie mi miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komenatarza. To mała rzecz, a bardzo ważna dla mnie (i dla każdego innego twórcy, z którego pracy korzystacie)! Jeśli udaje Ci się wprowadzać w życie zmiany przy nieświadomym współudziale twórcy, podziel się od czasu do czasu taką informacją. Twórcy internetowi miewają wątpliwości czy ich praca jest przydatna i potrzebna, a kilka krytycznych komentarzy potrafi podciąć skrzydła i zniechęcić do pracy. Przy braku jakichkolwiek głosów z kolei łatwo uwierzyć, że nikomu nie zależy na naszej pracy. Dziękuję za zrozumienie! <3

Źródła Wylecz się sam, A.W. Saul, 1

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 10 494 times, 18 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

12 Replies to “Jak podawać witaminę C niemowlakom i dzieciom?”

 1. Ja dbam żeby zapewnić odpowiednią dawkę witaminy C w diecie dziecka, gorsza sprawa z witamina d, tu już siegam po suplementy, ale o w pelni naturalnym skladzie i przy tym dobrze przyswajalnym, dlatego wybrałam bobik d.

  1. Organizm w trakcie infekcji, czy jakiejkolwiek chorobie, potrzebuje o wiele większych dawek wit C. Warto ją wtedy suplementować, no i przeganiać choróbska : )

  2. to jedyne kapsułki, które zaakceptowała moja córka, z racji neutralnego smaku, inne po prostu wypluwała i zwyczajnie nie przynosiło efektów podawanie ich, teraz normy nam podskoczyły, bo wreszcie zawartość kapsułki zostaje w buzi.

 2. Askorbinian sodu nie jest kwaśny i nie podrażnia jelit czy żołądka.
  Kwas askorbinowy jest kwaśny i w niektórych przypadkach moze dojsc do podrażnienia powyższych organów.

 3. Pomieszanie z poplątaniem. Autor nie wie co pisze, czy o askorbinianie sodu, czy kwasie askorbinowym. Co w końcu dr. Klenner podawał niemowlętom: kwas asrkorbinowy czy askorbinian sodu? Bo jak domięsionow wstrzykiwał to tylkoi wyłącznie askorbinian sodu! A w soczku ropuszczac mógł kwas askorbinowy. Tyle, że źródła brakuje i nie mozna tych informacji zweryfikować.
  Szkoda, bo jak widze takie błęy to nieufnie podchodzę do zaleceń i przeliczników dawkowania.

  1. Ja używałam Cebionu i podawałam z mlekiem. Moim zdaniem ma najlepszy skład. Proszę oklepywać maluszka i kłaść na brzuch żeby wydzielina spływała 🙂

 4. Witam, ja mojemu rocznemu synkowi podaję przy pierwszych objawach przeziębienia co godzinę cebion 12 kropelek ( większych się boję, żeby nie podrażniać żołądka) i działa 😃, kilka razy nie dopuściliśmy do rozwinięcia się infekcji. Ja też się leczę Wit. C od kilku lat i nie pamiętam kiedy ostatnio rozwinęło się przeziębienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *