Jak zwiększyć poziom dopaminy i zapomnieć o smutku i stresie?

Smutno ci? A może budyń? A może sprawdź poziom dopaminy i nie faszeruj się pustymi kaloriami?

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga kontrolować ośrodki przyjemności w mózgu. Odpowiada za uczucia przywiązania i miłości, altruistyczne postawy i bezinteresowność. Pomaga również regulować ruch i reakcje emocjonalne, pozwala nam nie tylko widzieć korzyści, ale zmusza, motywuje do podjęcia działań, aby osiągnąć profity. Poza tym dopamina odpowiada także za laktację i co bardzo ważne reguluje wydzielanie hormonów.

Okazuje się, że można cierpieć na niedobór dopaminy. Objawia się to spadkiem energii, demotywacją, roztargnieniem, brakiem skruchy za swoje czyny, no i oczywiście problemami z przywiązaniem i obdarzaniem miłością. Czym jeszcze? O tym za chwilę.

Przyczyny niskiego poziomu dopaminy

Stres

Stres, stres, stres. Czy on zawsze musi być czynnikiem wywołującym wszelkie niedomagania? Ano jest na tyle potężny i wszechogarniający, niestety.  Przyćmiewa uczucia i powoduje zmniejszone wydzielanie przez mózg dopaminy.

Syndrom odstawienia alkoholu, alkoholizm

Nadużywanie alkoholu zaburza stężenie dopaminy w mózgu. U człowieka uzależnionego, obszary mózgu odpowiedzialne za wytwarzanie dopaminy są wyczerpane. Z tego powodu, aby alkoholik odczuwał przyjemność musi pić. Po odstawieniu procentowych trunków, uszkodzone obszary nie produkują wystarczających ilości dopaminy i pojawia się syndrom odstawienia alkoholu. Smute(cze)k.

Otyłość

Otyłość sama w sobie prowadzi do wielu niechcianych i nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Osoby otyłe często mają obniżony poziom dopaminy, ponieważ ilość receptorów dopaminy jest u nich mniejsza.

Złe odżywianie

Złe nawyki żywieniowe i nadużywanie kawy, alkoholu czy cukru, przy jednoczesnym unikaniu świeżych warzyw i owoców, przyczynia się do spadku dopaminy w mózgu. Słowem brak antyoksydantów.

Choroba Parkinsona

Chorzy na Parkinsona cierpią z powodu drgawek, porażenia mięśni, trudności w poruszaniu się. Osoby chorujące na Parkinsona i demencję mają obniżone wartości dopaminy, gdyż owe schorzenia niszczą neurony odpowiedzialne za wydzielanie dopaminy.

Zespół niespokojnych nóg              

Tańczysz w czasie snu? Uważa się, że osoby szarpiące nogami podczas objęć Morfeusza, także mają obniżony poziom dopaminy. Syndrom wywołany jest przez nagłe przyspieszenie akcji serca i cieśnienia krwi, co w perspektywie czasu może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. Zespół niespokojnych nóg wraz z niską dopaminą prowadzi do zaburzeń takich jak socjopatia. O zgrozo.

Kreatywność

To dziwne, ale ludzie bardzo kreatywni i twórczy często mają z dopaminą problem. Przyczyna nie jest zbadana. Ich mózgi produkują dopaminę w sposób prawidłowy, ale brakuje im receptorów dopaminy. Takim ludziom często towarzyszy schorzenie przypominające schizofrenię (prześledźcie żywoty wielkich artystów, którzy żyli na skraju geniuszu i wariactwa, to się naprawdę układa w całość). Niska gęstość receptorów pozwala na zobaczenie rozwiązań, których inni ludzie nie dostrzegają. Z jednej strony to oczywiście dar, ale z drugiej bywa niebezpieczne, wtedy gdy intencje takiej osoby są źle interpretowane… Albo kiedy obcina się sobie cos, np. ucho.

Narkotyki

Powszechnie dostępne narkotyki niszczą neurony i przyczyniają się do obniżenia dopaminy. Z kolei kokaina i amfetamina zwiększają poziom dopaminy, lecz w dłuższej perspektywie ich zażywanie prowadzi do obniżenia receptorów dopaminy. Wiadomo. Uzależnienie.

Poza tym: brak snu, niedoczynność tarczycy, ekspozycja na metale ciężkie, niedobór tyrozyny, niedobór magnezu, cynku, żelaza, witaminy B3, B6, C i D, genetyczne problemy receptorów dopaminy, niedobór hormonu wzrostu, grypa

Symptomy obniżonej dopaminy

Na szczęście jest to dość łatwe do zdiagnozowania. Oczy i uszy szeroko otwarte!

Chroniczne przemęczenie i depresja

Niedobór dopaminy może wywołać depresję, która przejawia się: odczuciem przewlekłej nudy, brakiem zadowolenia, zmęczeniem, spadkiem energii, niechęcią do aktywności fizycznej. Pojawiają się dreszcze, stopy i dłonie stają się zimne bez konkretnej przyczyny. Także nagłe wahania nastroju i apetyt na używki są przejawami niskiej dopaminy.

Zespół niespokojnych nóg i choroba Parkinsona              

Tak jak wyżej już była o tym mowa.

Nadmiar snu i zmniejszone libido

Senność jest także objawem niedoboru dopaminy, skorelowane dodatkowo z niedoborem cynku, magnezu i żelaza. Osoba, która śpi ponad miarę (śpioch?) nie wykazuje się motywacją do działania, inicjatywy (leniuch?). Tacy ludzie nastawieni są pesymistycznie, brak im wiary we własne możliwości, mają też problem z odczuwaniem przyjemności oraz niskie libido.

Nagłe tycie

Osoby o niskim poziomie dopaminy charakteryzuje pociąg do cukru, alkoholu i tłuszczów nasyconych oraz niechęć do aktywności fizycznej. Żniwem tego jest tycie.

Dekoncentracja

Dopamina dba o poprawną sprawność umysłową i koncentrację, dlatego niewielka zmiana poziomu dopaminy pogarsza te ważne atrybuty. Ten neuroprzekaźnik trzyma emocje w ryzach, a kiedy jego poziom się obniża następuje intensyfikacja uczuć smutku. Powoduje to osłabienie pamięci i ogólnie trudności w codziennych czynnościach.

Inne: osłabiony kontakt wzrokowy, agresja, tendencja do bycia okrutnym, brak zainteresowania związkiem, apatia.

Diagnozowanie

Najważniejsza jest samoobserwacja i monitorowanie symptomów. Jeśli przywołane symptomy pokrywają się ze stanem ducha i ciała, bada się mocz i krew. Takie proste to diagnozowanie.

Jak leczyć niedobór dopaminy

Jest kilka sposobów na podwyższenie poziomu dopaminy i tym samym przywrócenie lepszego samopoczucia.

Dieta

Wprowadzenie do codziennej diety migdałów, które zawierają fenyloalaninę, aminokwas, który jest niezbędny do produkcji dopaminy, jest pierwszym krokiem do podwyższenia dopaminy. Sporo tego aminokwasu zawiera także kakao i jajka, polecane zwłaszcza na śniadanie, gdyż poziom dopaminy mocno spada w dół podczas snu. Fenyloalanina może być także suplementowana. Poza tym banany, bo zawierają tyrozynę, kolejny aminokwas, bez którego dopamina nie zostanie uzyskana. Tyrozyna występuję także w migdałach, awokado, arbuzie (który w ogóle jest cudowny), zielonej herbacie i kakao. Potrzebne do budowy dopaminy są kwasy omega 3, a więc tłuste, morskie, dzikie ryby. Z owoców jabłka i truskawki bogate w antyoksydanty, które chronią dopaminę przed uszkodzeniem (zwłaszcza kwercytyna, polifenole, antycyjany). Witamina C, B6 to także antyoksydanty, ich poszukiwanie jest polecane.

Nic nowego, czyli styl życia

Ruch, aktywność, sport. Porządna aktywność, dotlenienie to endorfiny oraz produkcja dopaminy oczywiście. Odcięcie się od wszelkich używek, a najpierw zlokalizowanie źródła uzależnienia, to jest must. Przyjemności typu instant nigdy nie przyniosą permanentnych rozwiązań dla trosk i problemów, które często nadużyciami są przykrywane. A więc stres, z którym trzeba sobie poradzić, może ćwiczeniami właśnie?

Dopamina wzrasta wtedy, gdy nasze życie jest uporządkowane, a rutynowe obowiązki i zadania przeważają w harmonogramie. Zwykła lista z zadaniami i odhaczaniem wykonanych, sprzyja poprawie poziomu dopaminy (małe, ale widoczne sukcesy!). Ale. Ważne są też wyzwania, coś co budzi motywację i nie zniechęca w trakcie. A w związku z tym kłania się pobudzanie kreatywności – rysowanie, dzierganie, taniec, naprawa auta, majsterkowanie itp.

Słuchanie muzyki to co prawda chwilowe podwyższenie dopaminy, ale zawsze można się nim poratować i domotywować i nóżką postukać.

Suplementy

Proponowane suplementy przy niedoborze dopaminy to witamina B6 i aminokwas fenyloalanina, tyrozyna. Poza tym ginko bilboa i kurkumina.

Podobało się? Kciuk w górę i biegusiem na mój profil na FB! : )

Dodaj mój blog do obserwowanych na Bloglovin! Lub Feedly 

 

Źródła 12

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy – odpowiedzialne). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 2 884 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *