Odkażająco-odświeżający sprej do pieluch wielorazowych

Tym razem coś dla wielopielo mam.

Ten sprej powstał przez przypadek, miał służyć do czegoś innego (o tym zaraz), jednak najlepiej sprawdził się właśnie jako odkażająco-odświeżająca mgiełka (trochę romantyzmu mamusie!).

Tekst jest pewnym skrótem myślowym. Nie piszę o podstawach używania pieluch wielorazowych, jeśli pewne rzeczy wydają się dziwne i niejasne, daj znać, chętnie opowiem o szczegółach 🙂

A jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego używam pieluch wielorazowych, zajrzyj tutaj.

Jak powstał pachnący odkażająco-odświeżający sprej do pieluch wielorazowych?

Było lato.

Latem gryzą komary, meszki i inne badziewie.

Postanowiłam stworzyć naturalny, a jakże, okop i zabunkrować się pod mgiełką z mieszanki olejków eterycznych (uwielbiam olejki eteryczne). Miałam przepis i stworzyłam wersję, która chyba trochę działała. Piszę chyba, bo jakoś wielce pogryzieni z Puszczy nie wróciliśmy, ale coś się jednak w nas wżarło.

Lato się skończyło, a butelka do połowy pełna, została.

Nasze pieluchy między siku a praniem leżakują sobie w misce, w łazience. Pranie jest co drugi dzień. Mam lekki wstręt i opór przed zamykaniem ich w wiaderku z pokrywką, choć wiem, że wiele mateczek sobie chwali to rozwiązanie. Czasem zapach naszej łazienki zaczynał przypominać ten z dworcowej toalety. To znak, że pieluchy trzeba wymoczyć. Wielopielo mamy zaprzęgają do tego zadania olejek z drzewa herbacianego.

Z olejkami jest pewnien mały problem.

Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie (a pieluchy moczymy w wodzie) i dlatego jeśli nie dodamy nośnika, w którym olejek się rozpuści, nie wykorzystujemy w pełni odkażających właściwości olejku herbacianego.

W czym rozpuszczają się olejki eteryczne?

W tłuszczach, w miodzie, w soli, ale żadnej z tych substancji nie chcemy łączyć z pieluchami. Coś jeszcze zatem?

Tak, alkohol. Dzięki temu sprej na bazie wysokoprocentowej substancji można przechowywać długo. A dzięki temu, że środek odkażający jest sprejem, jest bardzo wydajny.

Czego potrzebujesz?

  • szklanej butelki ze sprejem (może być po jakimś lekarstwie lub innym preparacie)
  • 50 ml wódki
  • 20 kropli olejku z drzewa herbacianego lub goździkowego
  • 10 kropli olejku cytrynowego
  • 5 kropli olejku eukaliptusowego

Jak to stosować? Oczywiście przed użyciem wstrząsnąć. Poza tym każda mama wie jak. Ja skrapiam raz na dzień lub co kilka dni. Jak się uda.

Może nie jest to jakieś nieziemskie nowum, ale moje życie zdecydowanie ułatwia. Bo nic nie śmierdzi, nie muszę się martwić o rozwój obcych cywilizacji w misce z pieluchami i wymaczam je rzadziej (i jak już to robię, to bez olejków).

Kto przetestuje? 🙂

PS. Opatentować to? 😉

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 259 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

4 Replies to “Odkażająco-odświeżający sprej do pieluch wielorazowych”

  1. Skład olejku jest bardzo trafiony, olejki nie tylko ładnie pachną, ale i nawilżą materiał pieluszki, nie uszkadzając go alkoholem. Pomysł z pewnością wart opatentowania. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.