Witamina C dla noworodków, niemowląt i dorosłych – co podać i jak, żeby działało?

W związku z tym, że felietonik o tym jak podawać witaminę C niemowlętom i małym dzieciom jest jednym z najpopularniejszych, wielu z Was czyta, rozkminia i pyta. Pytacie czy Cebion, czy może coś innego, a ile kropli, a czy to rozwolnienie to ten próg jelitowy i czy już przedawkowaliście. Sporo tego. Chcecie przecież najprościej, najlepiej i NAJSKUTECZNIEJ. Więc zaczęłam szukać witaminy C w produkcie o największym stężeniu, który będzie akceptowalny przez maluchy (i rodziców), bo też donosicie, że nie wszystkie maluchy akceptują kwaśny smak.

Witamina C przez skórę

Jak wiecie, przez skórę wchłaniamy (np. magnez świetnie wchłania się w ten sposób) i wydalamy, więc ktoś kiedyś sprawdził skuteczność witaminy C przyjmowanej transdermalnie. Okazało się, że dobrze się wchłania. Więc dlaczego by nie podać w ten sposób witaminy C najmłodszym, których albo odstrasza smak albo zwyczajnie jeszcze nie mogą popić sobie napoju z kwaśną witaminą?

W ten sposób trafiłam na małą, polską firmę mAG Terapia, która ma wysokiej jakości witaminę C przystosowaną do użytku także zewnętrznego.

Oczywiście witamina C jest moim osobistym hitem przy przeziębieniach, ale jej skuteczność została także udowodniona przy:

 • zapaleniu płuc,
 • zapaleniu oskrzeli,
 • anginie,
 • alergiach,
 • dnie moczanowej,
 • zaparciach,
 • chorobie wieńcowej,
 • chorobach wirusowych i w wielu innych.

Witamina C (kwas askorbinowy) mAG Terapii jest buforowana, czyli połączona z askorbinianem sodu. Buforowana forma oznacza, że jest delikatniejsza dla żołądka. Takiej formy powinny szukać osoby, które mają dość wrażliwy układ pokarmowy.

Jak się obsługiwać buforowaną witaminą c?

Niemowlęta i małe dzieci

Należy wysypać z żelowej osłonki zawartość (na którą składają się 250 mg kwasu L-askorbowego oraz 281mg L-askorbinianiu sodu, w przybliżeniu 500 mg witaminy C). Mieszamy ją z 2 kroplami wody, aby się rozpuściła, następnie dodajemy 1-2 krople oliwy lub oleju lnianego. Taką miksturę wmasowujemy w stopy dziecka.

Dawki dla dzieci znajdują się tutaj. Chociaż tak naprawdę u każdego dawka będzie inna, ponieważ aktualne zapotrzebowanie na wit C zależy od wielu czynników. Dlatego dawkę musicie dobrać sami, nie zawsze będzie taka sama, zazwyczaj im poważniejsza infekcja tym więcej jesteśmy w stanie jej przyjąć zanim dojdziemy do progu jelitowego.

Witaminę C podaje się co 25-30 minut, o szczegółach przeczytaj w szybkim kursie obsługi witaminy C.

Jeśli proszek nie rozpuści się całkowicie, nie martwcie się ponieważ wchłonie się równie dobrze na sucho, bo jest mikronizowana, więc nie musi się rozpuścić do końca.

Jest to bezpieczna, choć nie wszystkim znana, metoda podawania witaminy C niemowlętom. Żałuję, że nie znałam jej wcześniej!

witamina c mag terapia

Dorośli

Przy różnego rodzaju infekcjach, polecany jest następujący 12-godzinny protokół:

 • przez cały dzień należy przyjąć 4 kapsułki przed każdym głównym posiłkiem i 2 kapsułki co pół godziny

W przypadku poważniejszych chorób, jak zapalenie oskrzeli lub płuc:

 • przez pierwsze 6 godzin (po zdiagnozowaniu lub po przebudzeniu) należy przyjąć 8 kapsułek przed głównym posiłkiem i 4 kapsułki co pół godziny,
 • przez kolejne 6 godzin dawkę należy zmniejszyć o połowę.
witamina c mag terapia
Kapsułki są małe, łatwe do połknięcia. Starsze dzieci powinny sobie z nimi radzić.

Zazwyczaj taka 12-godzinna terapia zwalcza chorobę. Jeśli jednak po tym protokole choroba nie minęła całkowicie, należy przez kolejne 2-3 dni stosować dawkę podtrzymującą np. przyjmując kilka kapsułek do głównych posiłków lub powtórzyć terapię.

Oczywiście możemy „dotrzeć” w międzyczasie do progu jelitowego – przelewania w brzuchu lub rozwolnienia. Wtedy zalecana jest kilkugodzinna przerwa, po której trzeba zmniejszyć dawkę.

Dzieci starsze przyjmują 1/4 dawki dla dorosłych.

Bardzo mi pasuje ten produkt, zwłaszcza to, że dziecku mogę wcierać go w stopy (ostatnio np. podczas jelitówki)! Że mam odmierzoną porcję i wiem ile podaję w jednej dawce i sobie i innym. Przy sproszkowanej wersji zazwyczaj robiłam to „na oko”. A tu dokonuję prostych rachunków i wiem wszystko.

Kiedy zaraziłam się dziwnym przedszkolnym wirusem, kapsułki poszły w ruch i skończyło się tylko na podwyższonej temperaturze.

To jest zdecydowanie produkt do podróżnej apteczki. Gdybym gdzieś jechała, w jakieś podróże i wywczasy, to zabrałabym właśnie takie pudełko, które nie zabiera dużo miejsca, nie wymaga mieszania, ważenia, łyżeczek, kubeczków. Można ją zabrać wszędzie. I warto, bo zwłaszcza w czasie podróży łatwo jest zachorować.

Ta witamina ma jedną wadę – produkt jest dość drogi. Prowadzenie bloga ma jednak tę zaletę, że mogę się zgłaszać do marek, które mi odpowiadają i pytać o różne ciekawe sprawy. Na przykład o kod rabatowy dla czytelników.

Możecie się zapatrzeć w sklepie mAG Terapia w witaminę C z 15% kodem rabatowym OLSS15 który obowiązuje od 1 kwietnia do 10 kwietnia. Dotyczy on także innych produktów.

Ps. Dodaj mój blog do obserwowanych na Bloglovin! Lub Feedly  Dzięki tym aplikacjom mam ulubione blogi w jednym miejscu i nic mi nie umyka.

Wyjaśnienie w celu uniknięcia nieporozumienia

Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy). Nie jestem lekarzem, dlatego wykorzystując informacje znalezione na olchasosnowa.pl, konsultuj się  z lekarzem lub farmaceutą. Ja mam jedynie inklinacje ku znachorsku, a ci jak wiadomo, pogrążeni zostali na kartach starożytnych ksiąg.

(Visited 369 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.