Poziom magnezu na niebezpiecznie niskim poziomie? Twój organizm daje Ci znaki?

Niedobór magnezu

Tiki (drganie powiek), skurcze mięśni, drgawki, stany lękowe, nieregularny rytm serca należą do klasycznych objawów niedoboru magnezu, które jesteśmy w stanie rozpoznać bez badania krwi. A więc jak tam Twój magnez? Jestem skłonna założyć się, że przynajmniej raz w życiu drgała Ci powieka.

Niestety stwierdza się także objawy niedoboru utajone, czyli takie, które nie dają bezpośrednich, odczytywalnych znaków lub są na tyle podobne do innych stanów i objawów chorobowych, że nie potrafimy ich powiązać z brakiem magnezu. Mogą to być migrenowe bóle głowy, bezsenność, depresja, przewlekłe zmęczenie lub inne niedomagania.

Epidemia niedoboru

Niezdiagnozowany, przewlekły, a wręcz epidemiologiczny niedobór magnezu wiązany jest z chorobami naszych czasów (oraz wiecznym stresem i żłopaniem kawy), takimi jak nadciśnienie, osteoporoza i astma. Uważa się, że ok. połowa Amerykanów ma niedobór magnezu! Czy więc społeczeństwa hołdujące podobnemu stylowi życia, w tym Polacy, mają się lepiej pod tym względem? No właśnie.

Organizm pobiera wapń i magnez z kości, kiedy nie jest dostarczany w odpowiednich dawkach. W praktyce przekłada się to na dość złożony problem. Braki magnezu są maskowane przez pobieranie magnezu z tkanek kostnych. Wyniki badań mogą być prawidłowe, a nasze zainteresowanie lub praktyka, pod którego opieką jesteśmy, zostać zwrócone na poszukiwanie przyczyn złego samopoczucia w innym kierunku. Zafałszowane wyniki magnezu w surowicy krwi to powszechnie znany fakt w środowisku lekarskim, mówi się o tym, aby badania  nakierowane na ten pierwiastek poszukiwały innowatorskich metod. Jednak zanim taka cudowna metoda zostanie dopuszczona do codziennego użytku magnezem warto się zainteresować i być naprawdę czujnym. Takie podkradanie może także doprowadzić do zaburzenia równowagi wapnia. Zatem przy odczuwalnych niedoborach magnezu, powinno się kontrolować także wapń i potas. A te dwa pierwiastki jest oszacować o wiele prościej.

Poniżej przywołane stany chorobowe i niedomagania mogą mieć związek z hipomagnezemią, czyli niedoborem tegoż pierwiastka: depresja, zespół chronicznego zmęczenia, ADHD, padaczka, choroba Parkinsona, migreny, osteoporoza, zespół napięcia przedmiesiączkowego, ból w klatce piersiowej, choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie, astma, cukrzyca typu 2. Zwróć uwagę czy nie dopadają Cię nudności, wymioty, utrata apetytu, zaburzenia pamięci, mimowolne ruchy oczu, zawroty głowy, trudności w połykaniu, hiperglikemia, niedobór wapnia i potasu, u dzieci opóźnienie wzrostu.

Magnezie  pojaw się w moim życiu! Źródła magnezu

Uważa się, że średnio dziennie z pożywienia dostarczamy ok. 150 – 300 mg magnezu, przy dziennej rekomendacji 310 – 420 mg, w zależności od wieku i płci. Ale. Są badacze, którzy uważają, że optymalna dzienna dawka to już 600 – 900 mg. Spora rozbieżność, jednak magnez nawet przy wyższych dawkach jest bezpieczny. O większe dawki zadbać trzeba szczególnie po ukończeniu 50 roku życia, tyczy się to i pań i panów.niedobór magnezu

Gdzie znajdziemy magnez? Źródła magnezu to zielone warzywa, strączkowe, migdały, kakao, orzechy, awokado, siemię lniane, słonecznik, pestki dyni, chia, halibut,  makrela. Sporo znajdziemy go w wodorostach, w liściach kolendry i bazylii (świeżych, ale też suszonych). Jeśli suplementy to te, w których magnez ma formę najbardziej przyswajalną, a więc co komu:

– jabłczan magnezu – łagodzi objawy PMS i bóle głowy, poprawia trawienie (dlatego też powinien być przyjmowany przed posiłkiem), zwiększa poziom energii, pomaga w leczeniu fibromialgii,

– diglycynian magnezu – dla nerwusów, gdyż ma właściwości relaksujące, redukuje drętwienie, stany depresyjne, drażliwość, lęk, bezsenność. Prawdopodobnie ma najlepszą przyswajalność,

– taurynian magnezu – poprawia pracę serca, zmniejsza palpitację serca i arytmię, zapobiega migrenom,

– orotan magnezu – wspomaga pracę serca, przyda się tym, którzy mają słabą kondycję sportową.

Aby suplement wchłaniał się jeszcze lepiej, sprawdź czy ma w składzie witaminę B6. Oraz. Pamiętaj, że magnez, wapń, witamina D i K2 działają synergicznie, wzajemnie oddziaływają na siebie. Zwróć też uwagę, że odpowiedni stosunek magnezu do wapnia to 1:1. Tej równowagi staraj się nie nadwyrężać.

Poziom magnezu na niebezpiecznie niskim poziomie

Warto aplikować magnez przez skórę podczas kąpieli (lub moczenia stóp dla tych, którzy mają prysznice). Wchłanianie chlorku magnezu cieszy się dobrą  opinią, jest dość tanim i przyjemnym rozwiązaniem. Można się też moczyć w soli Epsom (która ma także właściwości oczyszczające) lub namaszczać oliwą magnezową.

Źródła 123

Dodaj mój blog do obserwowanych na Bloglovin! Lub Feedly 

(Visited 1 044 times, 1 visits today)
Podobało się? Podziel się tym tekstem z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *